Aktualności

25.06.2014

MPK wspiera osoby niepełnosprawne i organizuje dla nich warsztaty

 

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „VITA” i Środowiskowego Domu Samopomocy „Leonardo” w Krakowie otrzymali od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego możliwość podjęcia pracy. W ramach wspólnego projektu raz w miesiącu, od czerwca do grudnia 2014 roku, będą oni wykonywać prace porządkowe w pomieszczeniach biurowych, korytarzach oraz salach konferencyjnych krakowskiego przewoźnika. Pierwsze warsztaty w ramach tej współpracy odbyły się w środę, 25 czerwca. Grupa ponad 20 osób, m.in. niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi przez kilka godzin wykonywała prace, jakie zazwyczaj wykonują firmy sprzątające.
Korzyści jakie dzięki tej współpracy uzyska MPK SA zostaną przeznaczone na zakup biletów komunikacji miejskiej dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „VITA” i Środowiskowego Domu Samopomocy „Leonardo” w Krakowie.
Warto podkreślić, że decyzja MPK SA o rozpoczęciu tego rodzaju współpracy wynika z chęci wspierania przede wszystkim osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju problemami psychicznymi w podejmowaniu aktywności zawodowej oraz stworzenia im perspektywy usamodzielnienia się.
-Chcemy promować tego rodzaju dobre praktyki, których efektem będzie zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i stygmatyzacji osób niepełnosprawnych. Dzięki temu projektowi wiele z tych osób po raz pierwszy w swoim życiu miało szansę pracować – wyjaśniał Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie.   
Współpracę MPK SA z domami pomocy społecznej bardzo pozytywnie ocenił Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
- To niezwykle cenna inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że aktywizuje osoby z problemami psychicznymi, które mają niezwykle ciężką sytuację na rynku pracy. Wykonując zadania dla MPK uzyskują więc one nie tylko doświadczenie zawodowe, ale także rehabilitację społeczną. Ich praca w takiej firmie jak MPK jest jednocześnie walką ze stereotypami, które funkcjonują w społeczeństwie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych psychicznie. Mam nadzieję, że ten niezwykły projekt będzie kontynuowany i rozwijany – powiedział Bogdan Dąsal. 
Nadzór nad realizacją projektu objął Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Partnerem projektu jest Miasto Kraków.
Przypomnijmy, że MPK SA już od wielu lat prowadzi różnego rodzaju działania społeczne. Z tej pomocy skorzystali m.in.podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Warto także podkreślić, że Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy MPK SA wielokrotnie organizował kwesty w tramwajach, z których dochód był przeznaczany dla osób potrzebujących.