Aktualności

13.09.2013

Kierowcy i motorniczowie walczyli o tytuł najlepszego

Dwa dni trwała rywalizacja pracowników MPK SA w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, który został zorganizowany już po raz 14. W pierwszym dniu, 12 września rywalizowali motorniczowie i elektromechanicy. Spośród 15 motorniczych najlepszy okazał się Piotr Czech, z zajezdni tramwajowej Podgórze. Drugie miejsce zajął Paweł Zieliński z zajezdni tramwajowej Nowa Huta a trzecie Agnieszka Błońska, która także pracuje w nowohuckiej zajezdni. W tym roku drużynowo najlepsi okazali się motorniczowie z zajezdni tramwajowej Podgórze. To oni najlepiej poradzili sobie z testem teoretycznym sprawdzającym wiedzę z przepisów ruchu drogowego oraz częścią praktyczną. A ta wcale nie była łatwa. Prowadzący tramwaje musieli bowiem m.in. wykazać się precyzją i tak zatrzymać tramwaj, aby drzwi wagonu znalazły się na wprost słupka przystankowego. Musieli także dojechać tramwajem jak najbliżej ustawionej na torach przeszkody i przejechać określony odcinek trasy z prędkością 20 km/h przy zasłoniętym prędkościomierzu.

Równocześnie z motorniczymi rywalizowali także elektromechanicy, którzy na co dzień naprawiają tramwaje.
 W drugim dniu konkursu „Bezpieczna jazda komunikacją miejską”, w piątek 13 września rywalizowali kierowcy, mechanicy oraz inspektorzy ruchu. Najlepszym kierowcą został Piotr Trojański z zajezdni autobusowej Płaszów. Drugie miejsce zajęła Anna Janda a trzecie Robert Rodak z zajezdni autobusowej Bieńczyce. Zajezdnia Bieńczyce zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Podobnie jak w przypadku motorniczych, kierowcy także musieli napisać test teoretyczny i wykonać zadania praktyczne. Każdy z nich miał okazję wykazać się dużą umiejętnością w prowadzeniu autobusu. Najpierw trzeba było przejechać wyznaczony wąski pas jezdni slalomem, następnie autobus trzeba było zaparkować w wąskiej zatoczce jak najbliżej przystanku oraz wycofać pojazd jak najbliżej ustawionej przeszkody. Dodatkowym utrudnieniem podczas tych zadań było to, że na specjalnym wysięgniku przymocowanym z przodu autobusu była położona piłka. Liczyła się więc płynność w jeździe, bo gwałtowne hamowanie lub ruszanie mogło doprowadzić do jej zrzucenia a za to doliczano punkty karne.
W piątek 13 września rywalizowali także mechanicy. Najlepszy z nich okazał się Marcin Malik ze stacji obsługi autobusów Płaszów.
Wśród inspektorów ruchu po raz drugi z rzędu najlepszym okazał się Tomasz Jezierski, który najlepiej poradził sobie z testem z wiedzy nie tylko o przepisach ruchu drogowego ale także z pytaniami dotyczącymi m.in. taryfy biletowej.
Konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników MPK SA. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców i motorniczych. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie autobusów i tramwajów.