Aktualności

13.06.2013

Nie dawaj pieniędzy na ulicy

Zanim podarujesz pieniądze osobie proszącej o to na ulicy zastanów się, czy naprawdę pomagasz. Specjaliści zajmujący się problemem żebractwa ostrzegają: to pieniądze, które krzywdzą.

Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę
Kraków przeciwdziała zjawisku żebractwa. Pod hasłem „Nie dawaj pieniędzy na ulicy. Pomagaj naprawdę”, rozpoczyna akcję edukacyjno – informacyjną w środkach komunikacji miejskiej. Głównym celem projektu jest dotarcie z przesłaniem do tych, którzy dają pieniądze. W dużym stopniu to od nich zależy przecież czy żebrzące osoby będą miały po co wychodzić na ulicę. Ważne, aby uświadomić mieszkańcom, że wręczanie nawet najmniejszych kwot wyrządza żebrzącym krzywdę (niejednokrotnie są przymuszani do tego procederu przez innych) oraz uczy, że nie warto w przyszłości podejmować legalnej pracy, ponieważ o wiele prościej jest zdobyć pieniądze na ulicy. Akcji będzie towarzyszył spot, emitowany od 15 czerwca na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach.
Internauci na temat żebractwa
Od 28 maja do 6 czerwca na stronach Miejskiej Platformy Internetowej Magiczny Kraków prowadzona była sonda dotycząca żebractwa. Na pytanie „Czy dajesz pieniądze osobom żebrzącym na ulicy” odpowiedziały w sumie 563 osoby. Choć zdecydowana większość zadeklarowała, że nie wręcza żadnych sum na ulicy (89% głosujących), wciąż jednak jest grupa osób, które uważają, że w ten sposób mogą pomóc. Ulegają też z powodu natarczywości osób żebrzących.
Zdecydowana większość – bo 501 internautów nie daje pieniędzy osobom żebrzącym na ulicy (89 % głosujących). Powodem jest przekonanie, że osoby te wykorzystują środki w niewłaściwy sposób (uznało tak 63,7% głosujących). W grupie która nie daje pieniędzy na ulicy są też osoby wspierające potrzebujących poprzez udział w akcjach charytatywnych/przekazywanie datków na rzecz organizacji pomocowych (36,3%).
62 osoby spośród wszystkich głosujących przyznały, że pieniądze dają. Większość tej grupie (82,3%) uważa, że w ten sposób można pomóc. Pozostali (17,7% głosujących) sięgają do portfela z powodu natarczywości osób żebrzących.
Straż Miejska - interwencje
Walkę z żebractwem utrudnia fakt, że nie stanowi ono wykroczenia, dopóki nie jest natarczywe. Wtedy strażnicy miejscy mają pełne prawo do podejmowania interwencji. W ubiegłym roku Straż Miejska wystawiła 81 mandatów karnych na łączną kwotę 4375 zł, 520 pouczeń i skierowała 64 wnioski do sądu. Do końca maja tego roku funkcjonariusze wystawili 35 mandatów na łączną kwotę 3140 zł. Pouczyli 218 osób, a w pięciu przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu. W sumie Straż Miejska podejmuje 600 interwencji rocznie wobec osób żebrzących.
Jak można pomóc?
Urząd Miasta Krakowa zachęca do przekazywania pieniędzy na rzecz potrzebujących pomocy na konto organizacji pozarządowych. Pełna lista organizacji znajduje się pod adresem: www.krakow.pl/ngo. W pomoc osobom żebrzącym zaangażowany jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Pracownicy socjalni MOPS wraz ze streetworkerami reagują na każde zgłoszenie starając się rozeznać sytuację i zaproponować pomoc osobie żebrzącej.
Dając pieniądze odbierasz dzieciństwo
Warto dodać, że Miasto Kraków prowadzi też działania na rzecz zwalczania dziecięcego żebractwa. Pod hasłem „Dając pieniądze odbierasz dzieciństwo”, rozpoczęła się kolejna edycja kampanii edukacyjno – informacyjnej zainicjowanej w 2007 r. przez ks. Andrzeja Augustyńskiego, obecnie Społecznego Doradcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Młodzieży. 130 plakatów w języku polskim i angielskim, informujących turystów oraz mieszkańców o konsekwencjach przekazywania żebrzącym dzieciom pieniędzy, od połowy czerwca zawiśnie w okolicach Rynku Głównego. Plakaty nakłaniają: „Pomóż nie żebrać" i są czytelnym komunikatem dla turystów, że zaprzestanie dawania pieniędzy dzieciom spowoduje, że nie będą się zajmowały żebractwem. Obdarowywanie dzieci pieniędzmi uczy je łatwego zarabiania, co prowadzi do demoralizacji i odbiera motywację do systematycznej i wytrwałej pracy.
Ksiądz Andrzej Augustyński podkreśla, że w 2007 r., podczas inauguracji kampanii skala zjawiska była ogromna. Dziś udało się go zminimalizować, a kawiarnianych ogródkach nie ma przestrzeni dla żebrzących dzieci. „Kraków stał się liderem pod tym względem dla innych miast w Polsce - wzorce z naszej kampanii czerpią Wrocław i Poznań” – zauważa ks. Augustyński. Podkreśla też, że adresaci komunikatów uwierzyli, że Kraków ma olbrzymi serwis pomocowy. Kluczem do sukcesu są: edukacja, jednolite reagowanie służb i alternatywa – pewnik, że potrzebujący dostają coś w zamian, nie są sami.
Projekt organizowany jest przez Wydział Spraw Społecznych w ramach programu aktywizacji społecznej „Młody Kraków”. Partnerami inicjatywy są: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, Policja, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej „Parasol”, Instytut Socjologii UJ.