Aktualności

21.09.2012

Trenowali bezpieczną jazdę komunikacją miejską

Dwa dni trwała w Krakowie rywalizacja kierowców, motorniczych, mechaników i elektromechaników w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacja miejską”. W tym roku bardzo ciekawa była rywalizacja motorniczych. Wzięli w niej bowiem udział drużyny nie tylko z Krakowa, ale także z Wrocławia i Poznania. Drużyna z Poznania wystąpiła w krakowskim konkursie już po raz drugi, natomiast dla motorniczych z Wrocławia udział w konkursie był debiutem. Mimo tego jednak, to właśnie oni okazali się najlepszymi prowadzącymi. Konkurs wygrał Andrzej Zaborowski, który najlepiej poradził sobie z testem z przepisów ruchu drogowego, a następnie z trzema praktycznymi zadaniami. Pierwszym z nich było precyzyjne zatrzymanie się tramwaju w dokładnie wyznaczonym miejscu. Następnie trzeba było rozpędzić wagon do 20 km/h z zasłoniętym prędkościomierzem. Na koniec każdy motorniczy musiał przesiąść się do zabytkowego wagonu typu N i dojechać na odległość dokładnie 2 metrów od przeszkody ustawionej na torze. Aby zwyciężyć wszystkie zadania trzeba było wykonać nie tylko precyzyjnie, ale i jak najszybciej.

Drugie miejsce wśród motorniczych zajął Robert Madej z zajezdni tramwajowej Nowa Huta, a trzecie drugi przedstawiciel MPK Wrocław Robert Staszkiewicz.
Wśród kobiet najlepsza okazała się motornicza z Wrocławia Teresa Wyrzykowska. Na trzecim miejscu uplasowała się Renata Sędor z krakowskiego MPK.
Oprócz motorniczych rywalizowali także elektromechanicy, którzy na co dzień naprawiają tramwaje. Najlepszym okazał się Mirosław Czechowski ze Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta.
W czwartek, 20 września rywalizowali kierowcy autobusów. Zwyciężył Piotr Wróbel, kierowca z zajezdni Wola Duchacka.
Warto podkreślić, że konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” ma na celu m.in. sprawdzenie umiejętności krakowskich prowadzących oraz wyróżnienie tych, którzy są najlepsi. Konkurs jest także doskonałą okazją dla pracowników, aby mogli wymienić się między sobą doświadczeniami oraz podnieść kwalifikacje w wykonywanym przez siebie zawodzie, przede wszystkim w kwestii bezpiecznego i komfortowego przewozu pasażerów.