Aktualności

29.07.2011

Wybierz bezpieczne przejście- kolejny etap akcji MPK

W sobotę, 30 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie rozpocznie kolejny etap akcji „Wybierz bezpieczne przejście”. W tym właśnie dniu w autobusach i tramwajach krakowskiego przewoźnika pojawi się osiem filmów. Cztery z nich są skierowane do pieszych i rowerzystów. Mają za zadanie pokazać niebezpieczne i często bezmyślne zachowania, które mogą doprowadzić do tragedii - poważnych obrażeń a nawet utraty życia. Jednym z takich zachowań, pokazanych na filmie, jest zabawa nastolatków bardzo blisko torowiska, która kończy się popchnięciem pod nadjeżdżający tramwaj młodego chłopaka. Ta z pozoru niegroźna sytuacja kończy się jego śmiercią, bo mimo natychmiastowej reakcji i gwałtownego hamowania motorniczy nie jest w stanie zatrzymać ważącego ok. 30 ton wagonu. Nawet przy tak niewielkiej prędkości jak 30 km na godzinę droga hamowania tramwaju może wynieść nawet 20 metrów.

Filmy zwracają uwagę także na problem łamiących przepisy rowerzystów, którzy zajeżdżają drogę tramwajom a także zagrażają niebezpieczeństwu pieszych idących chodnikiem.

Przy pomocy jednego z filmów chcemy także trafić do młodych ludzi, których uwaga jest często rozpraszana przez słuchanie głośnej muzyki, rozmowy czy pisanie i wysyłanie wiadomości przez telefony komórkowe czy smartfony. To właśnie uczniowie i studenci ze słuchawkami na uszach i telefonem w ręku w ostatnich kilku latach często wpadali pod koła tramwajów i autobusów. Tylko przez sześć miesięcy 2011 roku doszło do 36 wypadków z udziałem pojazdów MPK SA. To tylko o jeden wypadek mniej od liczby wypadków do których doszło przez cały rok ubiegły! Wśród tych wypadków cztery to niestety wypadki śmiertelne.

Za kilka tygodni rozpocznie się rok szkolny. W tramwajach i autobusach znów pojawią się uczniowie. Zanim jednak się to stanie chcemy, aby prezentowane w tramwajach i autobusach filmy trafiły do rodziców, nauczycieli i opiekunów. To do nich apelujemy o to, aby podkreślali swoim podopiecznym jak ważne są bezpieczne zachowania na drodze i w pojazdach komunikacji miejskiej.

Kampanię informacyjną „Wybierz bezpieczne przejście” chcemy poszerzyć o kolejne obszary. Oprócz apelowania o przechodzenie przez jezdnie i torowiska w miejscach do tego wyznaczonych i tylko wtedy, gdy świeci się zielone światło, zależy nam na promowaniu bezpiecznych zachowań na przystankach i wewnątrz pojazdów. Chcemy także zwrócić uwagę mieszkańców miasta na problem dewastacji, który dotyka krakowskiego przewoźnika w coraz większym stopniu. W ubiegłym roku pojazdy MPK SA były dewastowane 32 razy. Przez sześć miesięcy 2011 roku tych przypadków już mamy 58, a więc prawie dwa razy więcej. Podobnie jest z dewastacjami infrastruktury przystankowej. W tym roku odnotowaliśmy 506 przypadków zniszczenia ławek, szyb, gablot z rozkładami i koszy na śmieci. Coraz większym problem zaczyna być także kradzież w pojazdach MPK SA. O ile w 2010 roku takich przypadków pasażerowie zgłosili 69, to w tym roku już jest ich ok. 70.

Cztery z ośmiu prezentowanych filmów dotyczą wszystkich wymienionych problemów. Chcemy poprzez nie m.in. informować o konsekwencjach, przede wszystkim finansowych, jakie grożą za dewastowanie pojazdów i infrastruktury przystankowej. Jednocześnie chcemy także pokazać, że osoby takie nie mogą czuć się bezkarnie. Wspólnie z Policją i Strażą Miejską chcemy włożyć jeszcze więcej wysiłku w to, aby takie osoby ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych zachowań. Bardzo pomaga w tym monitoring zamontowany w coraz większej licznie pojazdów. O tym, jak dużym problemem są dla nas dewastacje świadczy kwota ponad 800 tys. zł, którą MPK SA wydało w ubiegłym roku na naprawę uszkodzonej infrastruktury przystankowej.

Poprzez wyświetlanie filmów w pojazdach MPK SA chcemy także apelować do naszych pasażerów o pomoc w walce z osobami agresywnymi, wulgarnymi czy pijącymi alkohol w tramwajach i autobusach. Jeżeli to tylko możliwe prosimy o zgłaszanie takich przypadków prowadzącym, którzy mają możliwość wezwania na miejsce patrolu Policji lub Straży Miejskiej.

Mamy nadzieję, że dzięki pomocy naszych pasażerów oraz wysiłkom Policji i Straży Miejskiej, komfort i bezpieczeństwo podróży krakowskimi tramwajami i autobusami będzie coraz większe.