Aktualności

13.12.2010

Ul. Długa „bez barier”

W czwartej edycji konkursu „Kraków bez barier” w kategorii przestrzeń publiczna nagrodę zdobyła ul. Długa po przebudowie. Jury konkursu doceniło kompleksowość zastosowanych rozwiązań na tej ulicy, które uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych, a w szczególności osób niewidomych i słabowidzących. 
Warto przypomnieć, że prowadzona w tym roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie przebudowa ul. Długiej sprawiła, że ta jedna z najstarszych ulic Krakowa nie tylko zmieniła wygląd, ale stała się przyjazną dla mieszkańców przestrzenią.
Modernizując ul. Długą nie zapomniano o potrzebach osób niepełnosprawnych. To dla niewidomych i słabowidzących przy każdym zejściu z chodników na jednię ułożona została kolorowa kostka ze specjalnymi wypustkami. Umożliwia ona osobom z dysfunkcją wzroku orientację i informuje, gdzie kończy się chodnik a zaczyna jezdnia, po której jeżdżą samochody. Do minimum zostały także obniżone krawężniki przy przejściach dla pieszych. Wszystko po to, by osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły bez przeszkód poruszać się po tej ulicy. Ponadto na każdym skrzyżowaniu przy ul. Długiej, gdzie funkcjonuje sygnalizacja świetlna zostały także zamontowane urządzenia dźwiękowe informujące o zielonym i czerwonym świetle. 
Po przebudowie zdecydowanie łatwiej spaceruje się po ul. Długiej także rodzicom z wózkami. Piesi mają bowiem do dyspozycji szerokie chodniki, których nie blokują już parkujące samochody. Dla kierowców zostały bowiem wybudowane specjalne zatoki parkingowe wzdłuż całej ulicy.
Rozwiązania zastosowane przy przebudowie ul. Długiej ułatwiają także korzystanie z komunikacji miejskiej. Pasażerom łatwiej jest wsiadać i wysiadać z tramwajów. 
Konkurs „Kraków bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Urząd Miasta Krakowa. Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, niepełnosprawnych, starszych, rodziców z wózkami.
Na tegoroczny konkurs napłynęły łącznie 32 zgłoszenia dotyczące 29 obiektów, w tym dwa dotyczące przestrzeni publicznej.
 

Ul. Długą po przebudowie do konkursu zgłosił Polski Związek Niewidomych  Okręg Małopolski.

Przebudowa ul. Długiej jest jednym z trzech elementów unijnego projektu „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej – etap II”. Beneficjentem projektu jest MPK S.A. w Krakowie.