Aktualności

28.08.2010

Ostatnia niedziela Krakowskiej Linii Muzealnej

Ostatnia niedziela sierpnia była nie lada gratką dla miłośników historycznych pojazdów. Przede wszystkim dlatego, że tego dnia mieli oni ostatnią okazję do tego, aby przejechać się zabytkowymi tramwajami na Krakowskiej Linii Muzealnej. W związku z tym, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuowało wtedy w Barbakanie imprezę plenerową, trasa tej linii była nieco zmieniona w porównaniu do tej, po której zabytkowe tramwaje jeździły w poprzednie wakacyjne niedziele. Tramwaje nadal wyjeżdżały z ul. Wawrzyńca i kursowały do Cichego Kącika, ale nie jechały przez ul. św. Gertrudy i pl. Wszystkich Świętych, tylko przez ul. Westerplatte, Basztową, Dunajewskiego i Podwale. 

To jednak nie wszystkie atrakcje, które wspólnie z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. 30 sierpnia na zakończenie wakacji historyczne pojazdy pojawiły się także na linii tramwajowej nr 15 (kursującej z Pleszowa do Cichego Kącika) oraz linii autobusowej nr 122 (kursującej z al. Przyjaźni do Zesławic).

Na linię nr 15 wyjechały dwa historyczne wagony z przełomu lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku typu 102N i 102Na. Kursowały one prawie przez cały dzień, bo od godziny ok. 9.30 do 18.30.

Miłośnicy zabytkowych autobusów mogli z kolei pojeździć na linii nr 122, na której wybrane kursy były obsługiwane przez popularnego „ogórka”.