Aktualności

22.07.2010

Kraków kupuje najdłuższe w Polsce tramwaje

W czwartek 22 lipca w siedzibie MPK SA w Krakowie podpisana została umowa na dostawę 24 sztuk nowoczesnych wagonów tramwajowych. Nowe tramwaje dla Krakowian dostarczy konsorcjum firm Bombardier Transportation i Vossloh Kiepe. Koszt dostarczenia wszystkich 24 tramwajów wyniesie 58,7 mln euro (netto). Jeden wagon będzie kosztował 2,45 mln euro (netto). 

Nowe tramwaje będą niskopodłogowe, wyposażone  w klimatyzację, długie na 32 metry i będą mogły jednorazowo przewieźć do 230 osób. Będą to najdłuższe w Polsce pojazdy niskopodłogowe, które będą miały pięć drzwi podwójnych oraz dwoje drzwi pojedynczych, co ułatwi sprawną wymianę pasażerów. Nowe tramwaje będą wyposażone w cztery wózki jezdne co spowoduje mniejszy nacisk na jedną oś i przełoży się na mniejsze zużycie torowisk oraz mniejszy hałas i drgania, co jest w szczególnie ważne dla tramwajów przejeżdżających przez historyczne części Krakowa.

Pierwsze tramwaje z tej dostawy pojawią się na ulicach Krakowa pod koniec 2011 roku, a ostatni wagon wyjedzie na krakowskie ulice w pierwszym kwartale 2013 roku.

Zakup nowych tramwajów jest elementem projektu: „Zintegrowany transport publiczny w aglomeracji krakowskiej  - etap II” i zostanie w 50% sfinansowany z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jest to pierwszy projekt w zakresie miejskiego transportu publicznego w Polsce, który został zgłoszony w Brukseli w perspektywie współfinansowania przez Unię Europejską w latach 2007-2013. Projekt został zaakceptowany przez wszystkie właściwe organy w zakresie zarządzania projektami unijnymi w Polsce i przechodzi obecnie podobną weryfikację w Brukseli.

W skład projektu wchodzą:

Komponent 1 - budowa linii tramwajowej Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku Rondo Grzegórzeckie – Most Kotlarski – ul. Klimeckiego – ul. Lipska (z pętlą przy ul. Golikówka) wraz z przebudową pasa drogowego i budową ul. Kuklińskiego

Komponent 2 - przebudowa ul. Długiej wraz z torowiskiem i skrzyżowaniem z ul. Basztową, przebudowa torowiska na Al. Słowackiego na odcinku od ul. Długiej do ul. Kamiennej

Komponent 3 - zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego - 24 sztuki