Aktualności

09.07.2010

Raport NIK pozytywnie o krakowskiej komunikacji

Naczelna Izba Kontroli opublikowała raport o stanie systemów transportowych i dróg w największych polskich miastach. Wynika z niego, że w Krakowie pasażerowie chętnie korzystają z transportu zbiorowego. Przybywa osób, które decydują się na podróż tramwajem i autobusem. Takie zainteresowanie miejskim przewoźnikiem wcale nie dziwi. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie od wielu lat prowadzi politykę unowocześniania taboru. Dzięki temu w stolicy Małopolski jeździ prawie 100 procent niskopodłogowych autobusów (co piąty jest już wyposażony w klimatyzację). Cały czas poprawia się także stan taboru tramwajowego. Prawie 60 wagonów (z ok. 200) posiada już niską podłogę. Przybywa tramwajów wyposażonych w system zapowiadania przystanków i elektroniczne tablice wyświetlające trasę.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza pozytywna ocena krakowskiej komunikacji dokonana przez ekspertów. Nie tak dawno transport zbiorowy w Krakowie został przez magazyn Forbes uznany za jeden z 10 najlepszych systemów na świecie. Z kolei w tym roku jedna z firm opracowała ranking najbardziej zatłoczonych miast Europy. Kraków uplasował się w tym zestawieniu dopiero na 30 miejscu. Taki wynik nie byłby możliwy bez sprawnie działającego miejskiego przewoźnika.

Oceniając krakowską komunikację kontrolerzy NIK docenili również stosowanie  oddzielnych pasów dla komunikacji (tzw. buspasów). Pod tym względem Kraków jest liderem w kraju. 

W raporcie odnotowano też, że jedynie Kraków, Poznań i Warszawa wdrożyły

systemy sterowania i zarządzania ruchem.