Aktualności

06.07.2010

Zmodernizowany tramwaj z niską podłogą wyjechał na linię 22

W piątek, 2 lipca został oficjalnie zaprezentowany wagon EU8N, czyli pierwszy w Krakowie klimatyzowany tramwaj. Tego samego dnia tramwaj ten zaczął kursować na linii 22 z Borku Fałęckiego do Walcowni.

Tramwaj EU8N zanim przyjechał do Krakowa jeździł w Wiedniu na linii metra U6.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie kupiło takich  składów 25. Wszystkie zostaną poddane gruntownej modernizacji, w efekcie której każdy wagon zyska element niskiej podłogi i klimatyzację. 

W piątek, 2 lipca w oficjalnej prezentacji pierwszego przebudowanego już wagonu uczestniczyły osoby niepełnosprawne z Bogdanem Dąsalem, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych. Na jednym z przystanków przy ul. Brożka wszyscy mieli możliwość sprawdzić, jak  osoba poruszająca się na wózku poradzi sobie z wsiadaniem do tramwaju EU8N. Po wejściu wszyscy jednogłośnie przyznali, że tramwaj z elementem niskiej podłogi bardzo ułatwi podróżowanie osobom, które mają problem z poruszaniem się. Warto podkreślić, że tramwaj EU8N jest jedynym tramwajem z niską podłogą, który kursuje obecnie ulicą Kapelanka.

MPK S.A. planuje jeszcze w tym roku oddać do ruchu 8 takich wagonów. Koszt zakupu i modernizacji jednego tramwaju kosztuje niecały 1 mln zł, a więc prawie 10 raz mniej niż zakup nowego pojazdu. 

Tramwaj EU8N ma ponad 26 metrów długości i jednorazowo może przewieźć 180 pasażerów.