Aktualności

17.03.2010

109 lat tramwaju elektrycznego i premiery "Wesela"

109 lat temu, 16 marca po raz pierwszy w Krakowie otwarto linię wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Była to linia prowadząca od ulicy Mostowej przez Stradom, Rynek, Bramę Floriańską do Dworca kolejowego oraz linia z Rynku do Parku Krakowskiego. W tym samym dniu odbyła się w Teatrze Miejskim premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Niektórzy twierdzą, że nie był to zbieg okoliczności lecz chęć ułatwienia mieszkańcom Krakowa udania się na premierę, gdyż czas i pogoda nie sprzyjała spacerom.

W tym roku wydarzenia te zostały w szczególny sposób przypomniane.

Otóż dzięki inicjatywie Panów Kuśnierza oraz Fidelusa, obecnych właścicieli Pałacu Pareńskich – będącego częścią hotelu Holiday Inn przy ulicy Wielopole – przypomniane zostały pewne fragmenty wydarzeń sprzed lat.

Uczestnicy spotkania zostali przywiezieni z Bronowic w pobliże pałacu najstarszymi elektrycznymi tramwajami krakowskiego MPK. Był to zestaw tramwaju SN1 oraz przyczepki PN3. Honorowym gościem była znana Pani Maria Rydlowa; tramwajem tym przyjechał także chochoł niesiony przez dzieci z krakowskich Bronowic oraz bronowicka kapela. Po opuszczeniu tramwaju wszyscy goście prowadzeni ulicami Krakowa przez dętą orkiestrę MPK grającą utwory krakowskie udali się na dziedziniec pałacu Pareńskich gdzie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia  pamiątkowej tablicy. Podczas odsłaniania tablicy upamiętniającej czytanie fragmentów „Wesela” przez autora właśnie w Pałacu Pareńskich odegrany został przez trębacza nowy hejnał oparty na motywach melodii „Miałeś chamie złoty róg” zaaranżowany przez dyrygenta orkiestry MPK Pana Zbigniew Gdowskiego.

Następnie, już we wnętrzach pałacu artyści Teatru Miejskiego (obecnie im. Juliusza Słowackiego) czytali fragmenty „Wesela” .

Wydarzenie prowadzone było przez Panów Leszka Mazana oraz Mieczysława Czumę.

Wyjaśnienia wymaga miejsce uroczystości. Pałac Państwa Pareńskich w tamtych czasach, dzięki gospodarzom był miejscem niezwykle przyjaznym dla krakowskich artystów okresu Młodej Polski, znajdowali tu wszystkie elementy potrzebne do życia artyście tamtych czasów i odwzajemniali się prezentowaniem swojej twórczości; i tu właśnie po raz pierwszy czytano fragmenty „Wesela”.

Marian Lesiak