Aktualności
KKM – najlepszy sposób na bilet, bez kolejki
W krakowskich automatach coraz łatwiej można kupić bilet. A to za sprawą kolejnych automatów Krakowskiej Karty Miejskiej wyposażonych w czytnik kart płatniczych. Pasażerowie krakowskiej komunikacji mogą z nich korzystać już od 29 września. Wystarczy, że posiadają kartę płatniczą i dostępne na koncie środki. 12 nowych czytników zostało zamontowanych w automatach stojących m.in. w Borku Fałęckim, Kurdwanowie, Nowej Hucie oraz Bronowicach (pełny wykaz automatów wyposażonych w czytniki kart płatniczych jest dostępny na stronie internetowej www.kkm.krakow.pl). To oznacza, że już jedna trzecia tych urządzeń, czyli dokładnie 21, jest wyposażona w czytniki kart płatniczych. Wcześniej funkcjonowały one bowiem w 9 automatach.
To rozwiązanie na pewno docenią wszyscy pasażerowie, w tym studenci, którzy rozpoczynają właśnie kolejny rok akademicki. Kilkanaście tysięcy studentów pierwszego roku kilku krakowskich uczelni zanim jednak skorzysta z udogodnień jakie dają automaty KKM, będzie musiało przynieść swoje Elektroniczne Legitymacje Studenckie do Punktu Sprzedaży Biletów Okresowych przy ul. Podwale 3/5. Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy konieczne jest spisanie danych studenta oraz sformatowanie legitymacji dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej.
Tylko studenci AGH, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, Uniwersytetu Pedagogicznego, Wyższej Szkoły Europejskiej oraz Wyższej Szkoły Handlowej w Krakowie są zwolnieni z tego obowiązku. Władze tych uczelni same zadbały o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu S.A. w Krakowie. Dzięki temu studenci AGH, WSZiB, UP, WSE oraz WSH zamiast przychodzić do punktu przy ul. Podwale, będą mogli samodzielnie doładować swoje ELS w jednym z 63 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej.
Opierając się na doświadczeniach lat poprzednich Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie już przygotowuje się na przyjęcie studentów pierwszego roku w Punkcie Sprzedaży Biletów Okresowych przy ul. Podwale. W związku z bardzo dużą liczbą studentów, którzy w pierwszych dniach października będą tam przychodzić, kolejek pewnie nie da się uniknąć. Chcemy jednak, aby obsługa naszych pasażerów w tym punkcie odbywała się szybko i sprawnie. Na każdym z siedmiu stanowisk są zamontowane specjalne urządzenia, dzięki którym spisywanie danych i formatowanie ELS będzie się odbywało automatycznie. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 19.00. Będzie on otwarty również w sobotę 3 października, od 7.00 do 14.00.
Do studentów 12 krakowskich uczelni, które mają podpisaną umowę z MPK S.A. została także rozesłana informacja o systemie Krakowskiej Karty Miejskiej. Chcemy przez to zachęcić te osoby, które nie muszą przychodzić do punktu przy ul. Podwale, aby samodzielnie doładowały bilet w automacie.
Automaty są ustawione w wielu punktach miasta, nie tylko w centrum, ale również na dużych krakowskich osiedlach, w Kurdwanowie czy Prokocimiu. Automaty stoją także w Nowej Hucie. Dzięki nim bilet okresowy można kupić o każdej porze dnia i nocy, na dowolną linię, dowolną liczbę miesięcy, od dowolnego dnia miesiąca.
W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 192 85
Elektroniczne Legitymacje Studenckie mogą w automacie doładować studenci 12 krakowskich uczelni wyższych, które mają podpisaną umowę z MPK S.A. Są t Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Akademia Muzyczna, Wyższa Szkoła Europejska, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum", Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Naszych pasażerów chcemy także poinformować, że w tym roku kończy się okres przejściowy, który trwał ponad dwa lat, kiedy to funkcjonowały dwa rodzaje biletów: elektroniczna Krakowska Karta Miejska oraz tradycyjna plastikowa karta. Ostatecznie jedynym nośnikiem biletów w Krakowie stanie się KKM. Warto podkreślić, że każdy kto posiada bilet zapisany na tym nowoczesnym nośniku może sprawdzić okres jego ważności na kilka sposobów:
1. W automatach Krakowskiej Karty Miejskiej
2. W automatach mobilnych zamontowanych w tramwajach i autobusach
3. W kasownikach
4. W Punktach Sprzedaży Biletów Okresowych
5. W internecie na stronie: www.kkm.krakow.pl
6. Na wydruku potwierdzającym doładowanie KKM
System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z 63 automatów, 300 tys. kart oraz 80 urządzeń do ich kontroli. Zostały one zakupione przez krakowskie MPK S.A. w ramach unijnego projektu. Dzięki temu 75 proc. kosztów wszystkich urządzeń pokryła Unia Europejska. Pozostałą część środków pokryło MPK S.A. Cały system kosztował 7,5 mln zł netto.