Aktualności

26.03.2009

Jak usuwać skutki katastrofy drogowej?

Wywrócony autobus w wyniku zderzenia z ciężarówką i wielu ciężko rannych pasażerów – z taką sytuacja musiały sobie poradzić w środę, 25 marca krakowskie służby ratownicze. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które odbyły się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie. Pokaz obejmował prezentację działań ratowniczych oraz likwidacji skutków wypadku drogowego z udziałem autobusu, samochodu ciężarowego i samochodów osobowych. W akcji ratowniczej brały udział jednostki straży pożarnej, policja drogowa i ratownicy medyczni.

Dzięki symulacji wypadku z udziałem autobusu jednostki ratownicze miały niepowtarzalną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Jednocześnie przez tego rodzaju ćwiczenia wszystkie służby nabywają doświadczenie, które na pewno przyda się w przypadku prawdziwego zagrożenia i prawdziwego wypadku.

Pokaz poprzedził cykl wykładów w ramach seminarium  „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – wybrane zagadnienia usuwania skutków katastrof drogowych z udziałem pojazdów ciężkich i autobusu”. Dotyczyły one m.in. stanu bezpieczeństwa na polskich i krakowskich drogach oraz działań ratowniczych podczas wypadków.

Organizatorami pokazu byli: Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie oraz MPK S.A. w Krakowie.