Aktualności

16.05.2008

Będzie więcej nocnych autobusów

W nocy z 16 na 17 maja zmieni się organizacja nocnej komunikacji miejskiej. Powodem zmian stały się interwencje mieszkańców narzekających na przeładowane autobusy i trudności w dotarciu do niektórych dzielnic. - Nowe rozwiązania ułatwią nocne podróżowanie po Krakowie - przekonuje wiceprezydent miasta, Wiesław Starowicz. - Nowy plan to wynik wspólnego działania władz miasta i mieszkańców. Po licznych konsultacjach i obserwacji problemów doszliśmy w końcu do wspólnego zdania - opowiada.

 

Najważniejsza zmiana to ustanowienie pięciominutowej strefy przesiadkowej w okolicach Dworca Głównego. Każdy autobus nocny będzie się tam zatrzymywał o pełnej godzinie i 5 minut czekał na pasażerów, którzy będą się przesiadać z innych linii. Kolejnym ułatwieniem powinno stać się zwiększenie liczby autobusów jeżdżących w kierunku Nowej Huty i Bieżanowa. W tych kierunkach będzie można jeździć co pół godziny. Dodatkowo na nocnych liniach wprowadzone zostaną autobusy przegubowe. Ma to zmniejszyć tłok w autobusach.

W nowych rozkładach zostaną też ujęte osiedla, które do tej pory pozbawione były dostępu do komunikacji nocnej (Oświecenia, 2. Pułku Lotniczego i Dywizjonu 303). - Wprowadziliśmy dodatkowe linie 618 i 613 - wyjaśnia Piotr Kącki z Zarządu Dróg i Transportu. - Wydłużymy też linię 609 - tłumaczy. Władze miasta planują też zrównanie cen biletów nocnych z dziennymi. - Przedstawiliśmy taki projekt radnym miejskim - relacjonuje Starowicz. - Pomysł został przez wszystkich ciepło przyjęty,dlatego liczymy, że nowe taryfy wejdą w życie już w wakacje - podkreśla wiceprezydent.

 

Zmiany w trasach i nowe linie
Linia 613 kursować będzie na trasie Dworzec Główny - Bieżanów Nowy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedziele, wspomagając linię 603.
Linia 618 kursować będzie na trasie Dworzec Główny - aleja Przyjaźni, wspomagając linię 608.
Nastąpi zmiana trasy linii 608. Od ul. Wadowickiej do dworca w Borku Fałęckim autobus pojedzie ulicami: Brożka, Grota-Roweckiego, Kobierzyńską, Zawiłą, Zakopiańską. W Nowej Hucie ominie ul. ks. Jancarza.
Linia 609 wydłużona zostanie do ul. Czerwone Maki, z pominięciem Kobierzyńskiej i Roztworowskiego. Linia 610 nie zatrzyma się na przystanku Piaski Nowe.
Na lini 604 zmniejszona zostanie liczba kursów.
W okolicach Dworca Głównego powstanie pięciominutowa strefa przesiadkowa, by podróżujący mieli czas na zmianę autobusu.