Aktualności
MPK w Krakowie nagradza swoich pracowników i podpisuje porozumienie z krakowską policją o wspólnym poszukiwaniu osób zaginionych
MPK w Krakowie po raz kolejny dziękuje i docenia pełną empatii postawę swoich pracowników. W piątek, 20 grudnia listy gratulacyjne i nagrody finansowe za swoje zachowanie w pracy otrzymało w sumie 19 pracowników krakowskiego przewoźnika - kierowców, motorniczych i inspektorów ruchu MPK. Zostali wyróżnieni, bo ratowali życie prowadząc resuscytację, opatrywali rannych, opiekowali się chorymi, wykazywali się odwagą gasząc płonący samochód oraz broniąc pasażerów przed fizycznym atakiem. A to nie wszystko! Przez ostanie kilka miesięcy pomogli w odnalezieniu pięciu zaginionych osób. Każdemu z nagradzanych pracowników list gratulacyjny przygotował Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Podczas spotkania zostało podpisane porozumienie pomiędzy MPK SA w Krakowie a Komendą Miejską Policji w Krakowie, które pozwoli na jeszcze lepszą koordynację wspólnych działań w celu odnalezienia osób zaginionych. Obejmuje ono nie tylko szybkie przekazywanie komunikatów o poszukiwaniu zaginionych do prowadzących pojazdy MPK, ale także emisję specjalnych komunikatów w monitorach zamontowanych w tramwajach i autobusach. Porozumienie podpisali przedstawiciele zarządu MPK w Krakowie: Katarzyna Bury i Grzegorz Dyrkacz oraz Komendant Miejski Policji – podinspektor Paweł Jastrząb.
Zarząd MPK SA w Krakowie już od wielu lat nagradza pracowników, którzy poza swoimi podstawowymi obowiązkami wykazują się odwagą, wrażliwością i empatią niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. Przez ostatnie osiem lat wyróżnionych zostało prawie 270 osób.
- W obecnym świcie, tak pełnym obojętności warto szczególną uwagę zwrócić na naszych pracowników, którzy w trudnych sytuacjach potrafią się wykazać wielką empatią, odwagą, profesjonalizmem i niezwykłym zaangażowaniem, aby pomóc drugiej osobie – mówił Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Odwagę pracowników MPK i ich profesjonalizm docenił także Grzegorz Janawa, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
- Skuteczność ratowania życia nie zależy tylko od profesjonalnych działań wykonywanych przez zespoły ratownictwa medycznego, szpitale, ale również od osób, które są pierwsze na miejscu zdarzenia tak jak to miało miejsce w przypadku pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To od ich właściwej reakcji i rozpoczęcia udzielania pierwszej pomocy zależy zdrowie i życie drugiego człowieka. Wiem, że takie decyzje nie są łatwe, że często boimy się udzielać pierwszej pomocy w obawie, że nie zrobimy tego prawidłowo, że możemy zaszkodzić, że sami jesteśmy w niebezpieczeństwie. Pomimo wielu wątpliwości i trudnych warunków pracownicy MPK potrafili zachować zimną krew. Takie pozytywne zachowania powinny zawsze być doceniane, szczególnie w czasach narastającej obojętności na los drugiego człowieka – podkreślił podczas spotkania Grzegorz Janawa, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Uczestnikom spotkania gratulował podinspektor Paweł Jastrząb, Komendant Miejski Policji w Krakowie.
- Skuteczna policja nie może działać bez wsparcia innych instytucji. Jestem wdzięczny za wieloletnią już pomoc ze strony pracowników krakowskiego MPK SA. Jesteście dla mnie bohaterami, bo to wasza odwaga, empatia i profesjonalizm powodują, że osoby zaginione trafiają do swoich najbliższych, a popełniający wykroczenia i przestępstwa przed oblicze sądu – powiedział podinspektor Paweł Jastrząb, Komendant Miejski Policji w Krakowie.
Z wielkim uznaniem o pracownikach MPK wypowiedział się także bryg. Damian Woszczyna, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
- My strażacy jako funkcjonariusze ślubujemy ratowanie zagrożonego zdrowia i życia ludzkiego wstępując do służby, Państwa postawa tym bardziej zasługuje na uznanie i szacunek, że podczas szarości dnia codziennego i obowiązków nie zatracili państwo postawy pełnej życzliwości, empatii i chęci do niesienia bezinteresownej pomocy osób zagrożonych. Gratuluję serdecznie Panu Prezesowi tak świetnych ludzi w zespole Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie – powiedział podczas spotkania bryg. Damian Woszczyna, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Listy gratulacyjne i nagrody trafiły do 19 pracowników MPK w Krakowie:
- kierowczyni, która wykazała się odwagą, umiejętnościami i prowadziła resuscytację ratując życie drugiej osobie: Agata Żurek
- pracowników, którzy udzielali pomocy rannym i chorym, reagowali, gdy wszyscy inni pozostawali obojętni: Maciej Musiał, Bogdan Malak, Mateusz Kądzielawa, Renata Sędor, Krzysztof Pabian, Bartłomiej Krzan, Marcin Łucki, Bernard Buławka, Grzegorz Hanas, Łukasz Dudek, Paweł Tokarski
- kierowcy, który stanął w obronie zaatakowanej pasażerki: Krzysztof Nosek
- kierowczyni, która ugasiła płonący samochód: Monika Zorychta
- pracowników, którzy zaopiekowali się osobami zaginionymi i pomogli w ich odnalezieniu: Tomasz Madej, Małgorzata Tataruch, Roman Guzik, Artur Bochenek, Ievgeniia Mazur