Aktualności

25.07.2024

Prezentacja odrestaurowanej Scanii CR111

W czwartek, 25 lipca br, w zajezdni autobusowej Płaszów, MPK SA w Krakowie zaprezentowało odrestaurowany autobus Scania CR111M, który przez kilka lat był eksploatowany na ulicach Krakowa i którego brakowało w naszej zabytkowej kolekcji.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku autobusy Scania CN112 i CN113 przeszły w zakładach krakowskiego przewoźnika gruntowny remont.  Został on przeprowadzony dla stowarzyszenia non-profit Svenska Omnibusfőreningen, które na co dzień opiekuje się historycznymi autobusami. Wykonana przez MPK S.A. w Krakowie praca przy remoncie tych dwóch autobusów pozwoliła na pozyskanie niezwykle rzadkiego i poszukiwanego przez MPK na szwedzkim rynku autobusu Scania CR111M. Miłośnicy ze Szwecji zdecydowali się go nam przekazać, ponieważ mieli dwa modele tego pojazdu.

Autobus Scania CR111M, który trafił to Krakowa, został wyprodukowany w 1978 roku i był użytkowany przez jednego z operatorów realizujących przewozy dla Storstockholms Lokaltrafik do początku lat 90. XX w. Następnie został odsprzedany prywatnemu użytkownikowi, który przez kilka lat eksploatował go jako ruchome kino. W ostatnich latach pozyskało go szwedzkie stowarzyszenie miłośników historycznych pojazdów, które ponownie go uruchomiło. Ostatecznie Scania CR111M wróciła do Krakowa i pomimo swoich lat zachowała się w dobrym stanie, ale wymagała prac, które były konieczne, aby bezpiecznie przewozić nią pasażerów.  

Autobusy szwedzkiego producenta Scania są dobrze znane krakowskim pasażerom. Przez wiele lat MPK SA w Krakowie eksploatowało je na wielu liniach. Stacjonowały głównie w zajezdni Płaszów, gdzie przez pewien czas były jedyną marką eksploatowanych autobusów. Warto podkreślić, że kolekcja historycznych pojazdów komunikacji miejskiej należąca do MPK SA w Krakowie, to efekt ponad trzydziestoletniej pracy wielu pracowników i miłośników krakowskich autobusów i tramwajów. Jest to obecnie największa i najciekawsza taka kolekcja w Polsce. Staranność i dbałość o szczegóły podczas renowacji sprawiają, że praca poświęcona na odtworzenie jest doceniana przez wielu odbiorców. Efektem są zamówienia z innych miast na wykonanie podobnych prac. MPK SA remontowało historyczne pojazdy nie tylko dla polskich odbiorców z Gdańska, Poznania czy Wrocławia, ale także zagranicznych - z niemieckich, francuskich oraz szwedzkich miast.