Aktualności

18.03.2024

Akcja „Wystarczy 1 metr” w centrum miasta


W tym tygodniu, od poniedziałku do piątku, na ulicach w centrum miasta patrole Straży Miejskiej i inspektorów ruchu MPK w Krakowie znów będą pilnować, czy kierowcy samochodów prawidłowo parkują i nie blokują przejazdu przede wszystkim tramwajom. To już kolejna edycja   akcji pod hasłem „Wystarczy 1 metr”. Jej celem jest częsta kontrola ulic w centrum miasta, szczególnie wokół I Obwodnicy oraz ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania tramwajów.  

Akcja ma przypomnieć kierowcom, że parkując samochód w centrum miasta obok torów tramwajowych muszą pamiętać o zachowaniu co najmniej metra odległości od szyny. Tylko wtedy tramwaj, którym podróżują pasażerowie, będzie mógł bezpiecznie przejechać obok. Kierowcom parkującym na ul. Długiej w prawidłowym parkowaniu pomagają specjalne separatory, które oddzielają miejsca parkingowe od jezdni. Wystarczy tyko zadbać, aby samochód nie wystawał poza ich linię.

 

O tych zasadach będą także przypominać kierowcom specjalne ulotki z hasłem „Uważaj! Tramwaj!” opracowane przez Katedrę Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ulotka jest także skierowana do pieszych i ma im uświadomić, że tramwaj nie zatrzyma się w miejscu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszymi dochodzącymi i oczekującymi przy przejściu dla pieszych.

O tym, że kierowcom samochodów ciągle trzeba przypominać o zasadach parkowania na ul. Długiej świadczy fakt, że w tym roku doszło tam do 14 przypadków blokowania tramwajów przez nieprawidłowo stojące pojazdy. Takie przypadki są szczególnie uciążliwe dla pasażerów. Przez ul. Długą kursują dwie linie – nr 18 (Czerwone Maki P+R - Górka Narodowa P+R) oraz nr 44 (Kopiec Wandy – Dworzec Towarowy). W przypadku blokady tramwaje tych linii muszą być kierowane na trasę objazdową.