Aktualności

15.03.2024

Defibrylatory w radiowozach MPK w Krakowie


W czwartek, 14 marca osiem radiowozów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie zostało wyposażonych w defibrylatory. To bardzo ważne działanie zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać te defibrylatory. Z radiowozów każdego dnia korzystają inspektorzy ruchu, którzy poruszają się po całym mieście nadzorując funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Bardzo często to właśnie oni są pierwsi na miejscu różnego rodzaju zdarzeń, w tym poważnych wypadków drogowych. Teraz, dzięki defibrylatorom w radiowozach inspektorzy ruchu będą mogli także w jeszcze większym zakresie udzielać pomocy w sytuacjach, gdy zagrożone jest zdrowie i życie nie tylko pasażerów tramwajów i autobusów, ale wszystkich mieszkańców oraz turystów przyjeżdżających do naszego miasta – powiedział podczas przekazania defibrylatorów Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Radiowozy, w których znajdują się defibrylatory będzie można łatwo rozpoznać - zostały oznakowane specjalnymi naklejkami informacyjnymi. Każdy z inspektorów przeszedł odpowiednie szkolenie z obsługi urządzeń AED.

Wyposażenie radiowozów w defibrylatory to efekt projektu pod nazwą: „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami nauki pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”.

Przypomnijmy, że urządzenia AED są dostępne w Krakowie już od wielu lat. Znajdują się m.in. na przystanku Dworzec Główny Tunel w obu kierunkach, na pętli Krowodrza Górka, Czerwone Paki P+R oraz na dworcu autobusowym w Czyżynach.