Aktualności

03.03.2024

20 lat Krakowa w Unii Europejskiej - dni otwarte w zajezdni autobusowej i tramwajowej MPK

W sobotę i niedzielę, 2 oraz 3 marca MPK SA w Krakowie udostępniło mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto dwie zajezdnie, jedną tramwajową i jedną autobusową. Tym samym krakowski przewoźnik włączył się w obchody rocznicy 20-lecia Krakowa w Unii Europejskiej. Wizyta w zajezdniach była znakomitą okazją, aby zobaczyć jakie pojazdy zostały zakupione z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Przewodnikiem najmłodszych zwiedzających był Trambuś, oficjalna maskotka MPK.  

Warto podkreślić, że MPK SA w Krakowie przez ostatnie 20 lat zrealizowało inwestycje za ponad 2 mld zł, z czego niemal 1,2 mld zł to środki pozyskane z unijnych funduszy.  

Jako pierwsza w sobotę, 2 marca została otwarta zajezdnia autobusowa Wola Duchacka, która znajduje się przy ul. Walerego Sławka 10. W tym dniu od godz. 11.00 do14.00 na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Odwiedzający zobaczyli przede wszystkim nowoczesne autobusy, w tym pojazdy elektryczne zakupione ze środków UE. Można było wziąć udział w pokazie ładowania baterii takiego pojazdu przez pantograf. Jednocześnie nie zabrakło okazji do oglądania historycznych autobusów z kolekcji MPK, w tym najstarszego autobusu w Polsce. Dzięki temu łatwo można było porównać komfort podróży jaki mamy dzisiaj, z tym jaki był kilkadziesiąt lat temu. Dostępne były także radiowozy inspektorów ruchu MPK – elektryczny i hybrydowy.

Dla uczestników zostały również opracowane specjalne trasy wycieczek po tej największej krakowskiej zajezdni w autobusie elektrycznym i zabytkowym. Każda osoba, która tego dnia przyjechała do naszej zajezdni miała okazję usiąść za sterami autobusu i poczuć się jak prawdziwy kierowca.   

Z kolei w niedzielę, 3 marca od godziny 11:00 do godziny 14:00, można było zwiedzić zajezdnię tramwajową Podgórze, która znajduje się przy ul. J. Brożka 3. Tu do dyspozycji były wszystkie typy tramwajów kupowanych ze środków UE przez ostatnie 20 lat. W każdym z nich można było wejść do kabiny motorniczego. Nie zabrakło pokazu codziennego mycia tramwajów, a więc przejazdu przez myjnię. Uczestnicy zostali także zaproszeni do zwiedzania Stacji Obsługi i Remontów, czyli miejsca, gdzie tramwaje przechodzą generalne przeglądy i modernizacje. To w tych halach renowację przechodzą również zabytkowe tramwaje.