Aktualności

02.02.2024

Wodorowy, przegubowy Solaris w Krakowie

Wczoraj na zajezdnię autobusową Płaszów przy MPK SA w Krakowie przyjechał autobus zasilany wodorem marki Solaris Hydrogen U18, który przez najbliższe dwa miesiące będzie woził pasażerów na regularnych liniach. Zanim jednak wyjedzie na konkretną linię musi zostać przygotowany pod względem oznakowania wewnętrznego i zewnętrznego, doposażony w automat biletowy i kasowniki oraz sprawdzony pod kątem technicznym.

Niskopodłogowy autobus przegubowy, miał swoją premierę w 2022 roku. Podobnie jak w przypadku krótszej wersji, (testowanej w Krakowie)  również w tym pojeździe głównym źródłem energii jest wodór. Wszystkie pojazdy są całkowicie bezemisyjne, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Oczywiście pojazdy są dostosowane do przewozu osób poruszających się na wózkach. Posiadają klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej.

Do tankowania wodoru w MPK SA w Krakowie służy mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Przypomnijmy, że jest to pierwsza mobilna stacja do tankowania wodoru w Polsce.

Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana Stacja Obsługi Autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.