Aktualności

19.11.2023

Warszawa obchodziła 10-lecie wycofania Ikarusów


10 lat temu warszawiacy pożegnali Ikarusy, które służyły stolicy aż 35 lat. Z tej okazji na ulice Warszawy w sobotę 18 listopada wyjechało kilkanaście historycznych Ikarusów z rożnych miast Polski. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć krakowskiego Ikarusa. To była doskonała okazja, by poczuć klimat dawnych lat i usiąść za kierownicą „lewarka”, „knypka” czy niebieskiego PKSu. Do nabycia były także malowane szablonami tablice liniowe, rodem z lat 70. i 80. To było prawdziwe święto Ikarusa!

Ikarusy obsługiwały specjalną linię autobusową nr 410 z Targówka na Marymont.

W przeszłości przez Warszawę przewinęło się prawie 3,5 tysiąca Ikarusów. Były symbolem stolicy, nieodłącznym elementem każdego ujęcia tętniącego życiem miasta. Swoją karierę zaczęły zimą stulecia. W różnych malowaniach, z różnym wyposażeniem, od początku transformacji z reklamami na burtach. Proces zastępowania tych autobusów innymi, nowocześniejszymi trwał latami. W 2012 roku zakończono obsługę „lewarków” – pojazdów z manualną skrzynią biegów. Ostatnie autobusy marki Ikarus wycofano w grudniu 2013 roku, wspominając ich wieloletnią służbę paradą autobusów przez ulice Warszawy. Autobusy dzięki swojej powszechności, a także prostej i nieskomplikowanej konstrukcji pozwalającej na wieloletnią eksploatację zyskały wśród mieszkańców i mieszkanek stolicy miano legendy.

Organizatorem wydarzenia 10-lecie wycofania Ikarusów z Warszawy był Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskimi Zakładami Autobusowymi.