Aktualności

19.09.2023

MPK i Straż Miejska przypomną kierowcom samochodów o zasadach parkowania


 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który właśnie trwa, to dobra okazja do zwrócenia uwagi na jeden z problemów komunikacji miejskiej w centrum miasta, jakim są nieprawidłowo zaparkowane samochody. Przypadki blokowania tramwajów są coraz rzadsze, ale nadal zdarzają się na takich ulicach jak Długa, Piłsudskiego czy Karmelicka.  Tylko w tym roku nieprawidłowo zaparkowane przez kierowców samochody blokowały ul. Długą 33 razy. Czasem trwało to tylko 5 minut i nie powodowało zbyt dużych problemów, ale były przypadki, kiedy ta blokada trwała ponad pół godziny. W tym czasie tramwaje musiały być kierowane na trasy objazdowe, przejazd się wydłużał, więc cierpieli na tym pasażerowie. Warto pamiętać, że przez ul. Długą przejeżdża jedna z najpopularniejszych linii w Krakowie, linia nr 18 łącząca Górkę Narodową z Czerwonymi Makami. 

 

To właśnie fakt, że nadal dochodzi do blokowania torów w centrum miasta jest powodem zorganizowania w tym tygodniu akcji Straży Miejskiej i MPK SA w Krakowie, w ramach której strażnicy miejscy i inspektorzy będą przypominać kierowcom o zasadach prawidłowego parkowania. Wspólne patrole będą się pojawiać na ulicach w centrum miasta i będą zwracać uwagę na to, aby kierowcy samochodów nie blokowali przejazdu pojazdom komunikacji miejskiej, nie tylko tramwajom, ale także autobusom.

Akcja jest prowadzona w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i ma przypomnieć kierowcom, że parkując samochód w centrum miasta obok torów tramwajowych muszą pamiętać o zachowaniu co najmniej metra odległości od szyny. Tylko wtedy tramwaj, którym podróżują pasażerowie, będzie mógł bezpiecznie przejechać obok.

Fot. S. Górnisiewicz