Aktualności

12.09.2023

Przed nami Europejski Tydzień Mobilności

 


Już 16 września rozpocznie się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”. W tym roku Kraków chce się skoncentrować na zachęcaniu mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu. Podczas wydarzenia, trwającego do 22 września, będzie miał również swoją premierę bilet KKM odzwierciedlający ślad węglowy podróży.

W tym roku Europejski Tydzień Mobilności 2023 rozpocznie się od rodzinnego pikniku na ulicy Krupniczej (przy skrzyżowaniu z ulicą Loretańską), którego tytuł to „Wszystko o transporcie”. Poprzez zabawy, quizy oraz zabawy mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak działają hulajnogi elektryczne oraz jak bezpiecznie poruszać się za pomocą ekologicznych środków transportu w mieście.

17 września zapraszamy mieszkańców Krakowa do udziału w paradzie zabytkowych i współczesnych tramwajów oraz na kolejną odsłonę Wielkiej Lekcji Ekologii. Przebiegnie ona pod hasłem „Kierunek klimat”. Tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego będziemy się przyglądać szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście. Wielka Lekcja Ekologii ma na celu przekazanie wiedzy na temat przyczyn i skutków zmian klimatu, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki niskoemisyjnej, wodnej i zagadnień związanych z jakością powietrza, a także informacji o dostępnych programach i projektach realizowanych przez spółki miejskie, jednostki organizacyjne Miasta Krakowa oraz wydziały Urzędu Miasta Krakowa. Jest ona okazją do pokazania organizacji, kół naukowych etc. zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy będą mogli skorzystać m.in. ze stanowiska do obserwacji chmur, wykonać quizy transportowe, poznać pojazdy przyszłości oraz wiele innych. Będzie można także zobaczyć autobus wodorowy, elektryczny i hybrydowy, które w swojej flocie posiada MPK SA w Krakowie.

Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzimy również „Europejski dzień bez samochodu”. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską będzie uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Politechnika Krakowska również aktywnie angażuje się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności poprzez udostępnienie Symulatora tramwaju NGT6. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w symulatorze.

W trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ulicy Wielopole 17a zagwarantuje szereg zajęć edukacyjnych. Uczestnicy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów „jak bezpiecznie poruszać się po mieście” czy z zajęć jogi „jak zadbać o swoje ciało po spacerze i rowerze”, oraz z wielu innych. 

Fot. materiały prasowe