Aktualności

17.09.2023

Parada zabytkowych i współczesnych tramwajów przejechała przez Kraków

 
To była znakomita wspólna zabawa, za którą wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy. W paradzie zabytkowych i współczesnych tramwajów wzięło udział bardzo dużo osób, a to dla nas dowód na to, że takie wydarzenia warto organizować. W ten sposób możemy nie tylko uczyć historii krakowskiej komunikacji miejskiej, ale także bliżej zaprezentować nasze najnowsze pojazdy, które na co dzień służą mieszkańcom.

Historyczne i współczesne tramwaje wyruszyły z zajezdni tramwajowej Podgórze i dojechały do zajezdni tramwajowej Nowa Huta. W paradzie wzięły udział wyjątkowe wagony w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony typu N z Warszawy i Poznania, które w ramach wymiany trafiły do Krakowa. Kraków będzie można było podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które brały udział w paradzie, w tym z okien najnowszego Lajkonika II oraz najdłuższego tramwaju w Polsce czyli Krakowiaka.

Przejazd historycznymi tramwajami był bezpłatny – uczestnicy otrzymali pamiątkowe bilety. Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady zostało przygotowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania z zajezdni Nowa Huta do pl. Centralnego, przejazdy na terenie zajezdni zabytkowym Tarpanem i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska miała także Policja i Straż Miejska.

Relację z parady i atrakcji przygotowanych w zajezdni Nowa Huta można zobaczyć tutaj