Aktualności

17.07.2023

Jak bezpiecznie podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej na wózku inwalidzkim

 

Wszystkie autobusy oraz 85 proc. tramwajów MPK SA w Krakowie to pojazdy wyposażone w niską podłogę i platformę. Obowiązkiem każdego z prowadzących MPK jest zwracanie szczególnej uwagi na osoby z ograniczoną mobilnością, m.in. na wózkach inwalidzkich. Oczekując na przystanku na przejazd warto zasygnalizować to prowadzącemu podnosząc rękę. Dla osób na wózkach każdy prowadzący ma obowiązek rozłożyć platformę zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tramwajem i autobusem może podróżować osoba na wózku inwalidzkim tylko wtedy, jeżeli jest w stanie samodzielnie ustawić wózek w wyznaczonej przestrzeni, tyłem do kierunku jazdy. Pasażerowie, którzy stoją w miejscu dla wózków powinni ją zwolnić, aby umożliwić bezpieczne i prawidłowe ustawienie wózka. 

 

Jeżeli pojazd jest wyposażony w pasy, należy je zapiąć lub poprosić o ich zapięcie prowadzącego. Prawidłowe ustawienie i zabezpieczenie wózka jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów, szczególnie w sytuacji gdy dochodzi do gwałtownego hamowania.

Prowadzący jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów w pojeździe. Ma prawo wymagać, aby osoba na wózku odpowiednio go ustawiła i zabezpieczyła, a w przypadku nie spełnienia tych warunków, odmówić przejazdu.

Film o tym jak bezpiecznie podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej na wózku inwalidzkim można zobaczyć tutaj