Aktualności

24.05.2023

Kierowca autobusu MPK nagrodzony za zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy samochodu

Kierowca autobusu MPK SA w Krakowie ujął nietrzeźwego kierowcę samochodu. Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie oraz wójt gminy Michałowice złożyli mu podziękowania za godną postawę obywatelską.

Spotkanie z kierowcą MPK, Grzegorzem Bąkiem odbyło się z inicjatywy MPK SA w Krakowie 24 maja na terenie parkingu Park & Ride w Michałowicach. Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo – to właśnie tam doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy samochodu. Komendant Powiatowy Policji w Krakowie mł. insp. Jacek Cholewa uroczyście złożył podziękowania kierowcy MPK, który ujął nietrzeźwego kierującego. Podziękowania za odpowiedzialną postawę złożył kierowcy również Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie oraz Antoni Rumian, wójt gminy Michałowice.

- Przekazując moje gratulacje i podziękowania, a także wręczając nagrodę finansową chciałbym podkreślić odwagę i odpowiedzialność naszego kierowcy. Być może jego reakcja uchroniła komuś zdrowie, a nawet życie. Za to należą mu się wielkie wyrazy uznania – powiedział Grzegorz Dyrkacz, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Wszystko wydarzyło się 3 maja w godzinach popołudniowych. Kierowca autobusu MPK podczas kursu zauważył jeżdżącego po parkingu Park&Ride w Michałowicach nietrzeźwego kierującego skodą. Pijany kierowca po zaparkowaniu wyszedł z pojazdu chwiejnym krokiem, po czym chciał do niego wrócić i ponownie odjechać. Wówczas, kierowca MPK wspólnie z innym mężczyzną podbiegli do nietrzeźwego i uniemożliwili mu dalszą jazdę, odbierając kluczyki od pojazdu. Następnie ujęli mężczyznę do czasu przyjazdu patrolu, który natychmiast powiadomili o całym zajściu.

Po przybyciu na miejsce policjanci z Komisariatu Policji w Zielonkach przejęli kierującego skodą. Okazał się nim kompletnie pijany 45-latek z gminy Michałowice. Badanie alkomatem wykazało, że ma 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 45-latek został przez stróżów prawa zatrzymany, a prawo jazdy zostało mu odebrane

Spotkania zarządu MPK SA w Krakowie, podczas których nagradzani są pracownicy już od wielu lat systematycznie są organizowane każdego roku. Przez ostanie siedem lat nagrody i podziękowania za swoją postawę odebrało prawie 170 kierowców, motorniczych i inspektorów ruchu.