Aktualności

24.11.2022

Do Krakowa przyjechał pierwszy wagon GT8S

W czwartek, 24 listopada do Krakowa na specjalnej lawecie został dostarczony z Düsseldorfu pierwszy z pięciu dwukierunkowych wagonów GT8S. To dobrze znane mieszkańcom wagony, których w sumie kursuje już w stolicy Małopolski 28. Ich najważniejszymi zaletami jest możliwość jazdy w dwóch kierunkach.

Trzy wagony GT8S, które trafią do MPK, w najbliższych latach zostaną poddane gruntowanej modernizacji, dzięki której analogicznie jak wszystkie pozostałe kursujące już w Krakowie tego typu wagony, zyskają niską podłogę, klimatyzację oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej. Pozostałe dwa wagony będą wykorzystywane jako źródło części zamiennych do już eksploatowanych dwukierunkowych tramwajów.

Modernizacja wagonów GT8S to jeden ze sposobów na zwiększenie liczby tramwajów z niską podłogą. Oczywiście MPK SA cały czas inwestuje w zakupy nowych tramwajów. W latach 2020-2023 są realizowane dostawy 110 nowych Lajkoników. Na lata 2025-2026 zaplanowano zakup kolejnych 60 nowych tramwajów, w tym m.in. o długości ponad 40 metrów.

fot. D. Skrodzki