Aktualności

11.10.2022

Jubileusz 175 kolei w Krakowie


13 października 1847 r. z Krakowa w kierunku Mysłowic odjechał pierwszy pociąg. Miasto zostało włączone w powstającą wówczas europejską sieć kolei żelaznych. Z okazji 175-lecia otwarcia pierwszej linii kolejowej w Krakowie zaplanowano okolicznościowe wydarzenia do udziału w których zapraszają Muzeum Krakowa i Kolejowe Towarzystwo Kultury.

Jubileuszowe obchody 175-lecia kolei w Krakowie rozpoczną się 13 października o godz. 9.00 w budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie. Program artystyczny zaprezentuje Krakowska Kolejowa Orkiestra Dęta.

Tego dnia w godz. 9.30-11.30 odbędzie się przejazd nowoczesnym pociągiem Kolei Małopolskich po historycznej trasie sprzed 175 lat: Kraków-Krzeszowice-Kraków (podróż z biletem okolicznościowym).

Z kolei w godz. 9.30-18.00 będzie można oglądać wystawę zabytkowego i współczesnego taboru kolejowego przy historycznej wiacie Dworca Głównego PKP w Krakowie oraz ekspozycję zabytkowego żurawia wodnego przy peronie V.

W południe w Domu Kultury Kolejarza przy ul. św. Filipa 6 odbędzie się konferencja naukowo-techniczna „175 lat kolei w Krakowie”.

W dniach 13-16 października (od czwartku do niedzieli) w zabytkowym budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie będzie można zwiedzać wystawę historyczną „Pod parą do sztandarów” oraz ekspozycję makiet kolejowych, wziąć udział w spotkaniach autorskich z wydawcami i autorami książek o tematyce kolejowej oraz pokazach na symulatorach: kierowanie pociągiem oraz praca nastawni.

W Pałacu Krzysztofory w Rynku Głównym będzie można zwiedzać wystawę pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa pamiątek i zabytków dokumentujących początki kolei w Krakowie „Ruszyła maszyna po szynach… w Krakowie”.

14 października o godz. 14.00 zostanie rozegrany jubileuszowy turniej piłkarski: Kolejarze – Tramwajarze, na boisku KKS Prokocim przy ul. Na Wrzosach 59 w Parku Jerzmanowskich.

O godz. 18.00 w Domu Kultury Kolejarza przy ul. św. Filipa 6 odbędzie się wernisaż prac o tematyce kolejowej wykonanych przez artystów XIX Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy.

Tego dnia o godzinie 17.00 na Dworcu Kraków Główny (stary budynek) odbędzie się spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę oraz uzyskać autograf autorki.

Więcej szczegółów tutaj.

Fot. Muzeum Krakowa