Aktualności

04.10.2022

Akcja „Bezpieczny Powrót” w nocnej komunikacji

 


Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 do krakowskiej komunikacji nocnej znów wróciły patrole policji i inspektorów ruchu MPK w ramach akacji „Bezpieczny powrót”.

Wspólne patrole policji i inspektorów ruchu były prowadzone w nocy z 30 września na 1 października – od 20.00 do 4.00. W tym czasie skontrolowano 10 linii dziennych oraz trzy linie nocne (dwie tramwajowe i jedną autobusowa). Wystawiono 9 mandatów oraz pouczono 19 osób. Pasażerowie nocnej komunikacji byli upominani m.in. za spożywanie alkoholu i palenie papierosów wewnątrz tramwajów i autobusów.

Celem akcji „Bezpieczny powrót” jest troska o to, aby pasażerowie mogli bezpiecznie podróżować krakowskimi tramwajami i autobusami, szczególnie w godzinach nocnych. Pomysł jak skutecznie chronić pasażerów jest prosty. W środku wybranego tramwaju czy autobusu podróżuje inspektor MPK w cywilnym ubraniu i obserwuje wszystko, co dzieje się w środku pojazdu. Gdy zauważy jakiekolwiek zachowanie, które zagraża bezpieczeństwu lub komfortowi podróżujących natychmiast informuje o tym służby porządkowe, które jadą swoim radiowozem w bliskiej odległości kontrolowanego tramwaju lub autobusu. Dzięki temu ich reakcja może być natychmiastowa.