Aktualności

30.09.2022

Ambasador Japonii z wizytą w zajezdni autobusowej MPK w Krakowie

 


W piątek, 30 września  zajezdnię autobusową w Płaszowie odwiedził ambasador Japonii w Polsce – Pan Akio Miyajima. Miejsce wizyty nie było przypadkowe – to właśnie w tej zajezdni została uruchomiona pierwsza w kraju mobilna stacja Orlenu do tankowania wodoru. Japonia jest bardzo zainteresowana wykorzystaniem tego paliwa w komunikacji miejskiej, tym bardziej, że jeden z japońskich producentów samochodów inwestuje w rozwój tej technologii.

Ambasador Japonii o autobusach wodorowych kursujących w Polsce usłyszał uczestnicząc w targach w Poznaniu. Postanowił wtedy odwiedzić Kraków, gdzie są już dwa takie autobusy. O dotychczasowych doświadczeniach krakowskiego przewoźnika z wodorem poinformował ambasadora Japonii Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA. Przedstawił także plany zakupu autobusów wodorowych i rozbudowy zajezdni w Płaszowie w celu dostosowania jej do serwisowania takich pojazdów. Odpowiedział także na pytania dotyczące rozwoju floty autobusów elektrycznych, których w przyszłym roku będzie w Krakowie już ponad 120.

Ambasador miał też możliwość obserwowania procesu tankowania autobusu wodorowego. O technice tankowania, a także zasadach bezpieczeństwa opowiedział Krzysztof Wieczorek, kierownik Stacji Obsługi Autobusów w Płaszowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Orlenu Południe, którzy z kolei przedstawili plany rozwoju sieci dystrybucji tego paliwa, obejmujące nie tylko dostawy z rafinerii w Trzebini, ale także z innych lokalizacji. Wizyta japońskiego gościa zakończyła się krótkim przejazdem autobusem zasilanym wodorem. Jak przyznał Pan Akio Miyajima, o ile samochodem zasilanym wodorem miał już możliwość podróżować, to autobusem wodorowym nie miał dotychczas okazji.

Przedstawiciele MPK SA w Krakowie oraz ambasador Japonii wyrazili chęć wzajemnej współpracy w przyszłości.