Aktualności

18.09.2022

Parada zabytkowych i współczesnych tramwajów przejechała przez ulice Nowej Huty i centrum KrakowaW niedzielę 18 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulicami Krakowa przejechały historyczne i współczesne tramwaje. Ta parada planowana była już dwa lata temu - miała być okazją do obchodów wspólnie  z mieszkańcami 145 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany i odsunęła w czasie.

 

Historyczne tramwaje wyjechały o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie i przejechały do zajezdni tramwajowej Podgórze. Do pojazdów można było wsiąść na terenie zajezdni Nowa Huta przy ul. Ujastek 12 oraz na dwóch przystankach na trasie parady – Rondo Mogilskie i Stradom.

 

W paradzie wzięły udział wyjątkowe wagony w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony z innych miast jak gdański tramwaj Ring czy warszawski wagon K.

W paradzie jechały także wagony typu N, które kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników Kombinatu do pracy. Kraków można było podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które brały udział w paradzie.

Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze dla uczestników parady zostało zaplanowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy historycznymi tramwajami (wycieczki odbywały się co 10 minut z zajezdni Podgórze do Borku Fałęckiego), przejazdy na terenie zajezdni zabytkową taksówką i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Wspólna zabawa trawała do 15.00. Dziękujemy za wspólne świętowanie 147 lat krakowskiej komunikacji miejskiej. (fot. G. Szydło)

Film z wydarzenia można zobaczyć tutaj