Aktualności

29.07.2022

W ostatnią niedzielę na muzealną linię „0” wyjechały "eNki"


W niedzielę, 31 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej kursował historyczny skład tramwajów N numer 26 +4ND numer 573.

Popularne "eNki" przez wiele lat były najpowszechniejszym typem taboru w polskich miastach. Produkowane w latach 1949 - 56 w chorzowskim Konstalu oraz w Sanoku i Gdańsku wywodziły się bezpośrednio z wojennej niemieckiej konstrukcji typu KSW. Ostatni tramwaj tego typu kursujący liniowo zjechał z krakowskich ulic w 1988 roku. To właśnie te wagony były w przeszłości podstawowym środkiem transportu  mieszkańców budowanej Nowej Huty i pracowników Kombinatu. Przypomnijmy, że w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewięć wagonów typu ND z Sanoka i były to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez pięćdziesiąt lat. Kolejne wagony z rodziny „eNek” dostarczane przez fabrykę w Chorzowie różniły się już od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na przełomie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposażano w takie same rozwiązania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, duże otwierane okna, łożyska toczne zestawów kołowych. Wagony doczepne 4ND są rozwojową wersją wagonów typu ND. Wygląd oraz wyposażenie tego typu fabrycznych wagonów było z biegiem czasu pierwowzorem do wszelkich modernizacji prowadzonych przez przedsiębiorstwa komunikacyjne. Odbudowę zabytku 4ND oparto na pudle i podwoziu wagonu technicznego. Premiera odrestaurowanego wagonu, któremu nadano numer 573 miała miejsce podczas ostatniego dnia 16. sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej w dn. 23.09.2018 roku. Natomiast w dniu 17 września 2006 roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, zorganizowana została Parada Zabytkowych Tramwajów podczas której został zaprezentowany po raz pierwszy wagon Konstal N numer 26.

Tramwaje na linii nr 0 kursowały  z ul. Dajwór przez:

            » Św. Wawrzyńca » Starowiślna » Plac Bohaterów Getta » Limanowskiego » Krakowska » Stradomska » Św. Gertrudy » Dominkańska » Franciszkańska » Straszewskiego » Piłsudskiego » al. 3 maja » CICHY KĄCIK » al. 3 maja » Piłsudskiego » Podwale » Dunajewskiego » Basztowa » Westerplatte » Starowiślna » DAJWÓR

Przypominamy, że w zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pomoc w obsłudze historycznych pojazdów zapewniają członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

W tym roku KLM została uruchomiona już po raz 20.