Aktualności

15.10.2020

Wzmocnienia komunikacji miejskiej już od najbliższego weekendu


W związku z objęciem miasta Kraków tzw. strefą czerwoną, a tym samym ograniczeniem liczby pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować tramwajami i autobusami została podjęta decyzja o wzmocnieniach komunikacji miejskiej.

Pierwsze zmiany zostały zaplanowane już na najbliższy weekend. Z myślą o osobach, które planują odwiedzić cmentarze przed 1 listopada, już w sobotę i niedzielę, 17-18 października zostaną uruchomione specjalne linie do dwóch krakowskich cmentarzy. Do cmentarza Rakowickiego tramwaje będą kursować na liniach nr 80 i 82. Z kolei do cmentarza Batowice autobusy będą kursować na linii specjalnej nr 810, a dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość kursów na linii nr 105 (405), 128 i 184.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów  zostanie przygotowanych 30 dodatkowych autobusów i 7 dodatkowych tramwajów, które w zależności od potrzeb już od przyszłego tygodnia będą wysłane jako wzmocnienie na wybrane trasy, tam gdzie pasażerów jest najwięcej. Ponieważ już teraz obserwujemy dużą liczbę pasażerów podróżujących autobusami linii nr 125 i 163, została podjęta decyzja o skierowaniu tam od przyszłego tygodnia pojemniejszych pojazdów przegubowych, zamiast 12-merowych. Zmianie ulegnie także funkcjonowanie linii nr 137 z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej Wschód – zostanie zwiększona liczba kursów w okresie międzyszczytowym.

Wszystkie te zmiany są  podyktowane troską o pasażerów krakowskiej komunikacji miejskiej i mają umożliwić zachowanie jak największego dystansu podczas podróży tramwajami i autobusami.

Warto podkreślić, że MPK SA od samego początku pandemii SARS CoV-2 podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników.  Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. Cały czas w pojazdach są wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów. Jednocześnie przypominamy, że w komunikacji miejskiej, zarówno w pojazdach jak i podczas oczekiwania na przystankach, należy stosować się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.