Aktualności

12.10.2020

Policja i inspektorzy ruchu MPK będą kontrolować stosowanie się pasażerów do obowiązku zakrywania ust i nosa

 


 

Odpowiadając na apele pasażerów policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz inspektorzy ruchu MPK SA znów będą kontrolować w tramwajach i autobusach stosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Wspólne kontrole rozpoczną się już jutro, we wtorek 13 października i potrwają do poniedziałku 19 października.

Przypominamy, że Kraków jest w strefie żółtej, co oznacza, że noszenia maseczki jest obowiązkowe nie tylko w pojazdach komunikacji miejskiej, ale także na ulicach miasta. MPK SA o konieczności zakrywania ust i nosa cały czas przypomina wyświetlając informacje w monitorach zamontowanych w pojazdach (w tramwajach, które nie są w nie wyposażone zostały zamontowane specjalne naklejki przy drzwiach) oraz emitując głosowe komunikaty. Niestety cześć osób podróżując tramwajami i autobusami nie stosuje się to tego obowiązku i naraża współpasażerów na ryzyko zarażenia SARS-CoV-2. Dlatego na wniosek pasażerów, którzy martwią się o swoje bezpieczeństwo, w tramwajach i autobusach znów pojawią się patrole policji i inspektorów ruchu MPK SA.

MPK SA w Krakowie od początku pandemii SARS-CoV-2 podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników.  Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku. W pojazdach cały czas są także wydzielone strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących i pasażerów. Inspektorzy ruchu MPK SA wspólnie z policjantami prowadzili także kontrole podczas których w tramwajach i autobusach ponad 600 osób zostało upomnianych za brak prawidłowo założonej maseczki.