Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność nośnika KKM

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w 2019 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

18.07.2020 Wyjątkowe wagony wyjechały na Krakowską Linię Muzealną

#zwiedzajkrakow W niedzielę, 19 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej pojawiły się najstarsze zachowane w Krakowie wagony 105N z 1975 roku. Do tej pory te wagony można było zobaczyć tylko jako pojazdy techniczne. Od 2013 roku były wysyłane na krakowskie tory, aby zabezpieczać sieć trakcyjną przed skutkami marznącego deszczu. W niedzielę każdy mógł poczuć się jak pasażer z lat 70-tych ubiegłego wieku. Tramwaje kursowały w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej na linii nr 15 z Cichego Kącika do Pleszowa.

Wagon 105N (obecny numer RT002) z fabrycznym numerem 31 jest pierwszym wagonem 105 jaki został zakupiony do Krakowa w marcu 1975 roku, a wagon (z RT001) numerem z numerem fabrycznym 36 jest szóstym z pierwszej dostawy. Każdy z nich poddano gruntownej naprawie. W jej wyniku w obu pojazdach przywrócono pierwotny wygląd i wyposażenie zgodne z pierwszym okresem eksploatacji w Krakowie.

Poza zabytkowymi wagonami 105N na linii nr 15 kursował także tramwaj N z przyczepą ND oraz tramwaj z Norymbergi T4 z przyczepą B4. Ten ostatni skład nie pojawił się na tej linii przypadkowo. W przeszłości to właśnie te sprowadzone z Norymbergi tramwaje najczęściej kursowały na linii nr 15 (dowodem jest zdjęcie, które publikujemy w galerii zdjęć).  

Tradycyjnie tego dnia zabytkowe tramwaje kursowały też na linii nr 0 z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Do dyspozycji pasażerów wyjechał bardzo ciekawy skład złożony z trzech wagonów: N oraz dwóch przyczep: PN2 oraz PN3. Bardzo podobne pociągi kursowały w latach 50-tych XX wieku, tyle tylko że przyczepy ciągnął wagon SN2. Takie składy woziły pasażerów m.in. do Bronowic, co potwierdzają pocztówki pochodzące z tamtego okresu.

W niedzielę, 19 lipca na ulice wyjechały również zabytkowe autobusy. Kursowały na specjalnej  linii nr 439 z przystanku Cracovia Stadion do Alei Przyjaźni. Mieszkańcy i turyści mogli podróżować czerwonym Ikarusem 280, Scanią 113ALB, przegubowym „Ogórkiem” oraz autobusem MAN SG242.

W trakcie obsługi linii z powodów technicznych skład N-ek na linii nr 15 został zastąpiony przez skład 102N, a autobus MAN na linii nr 439 zastąpił Jelcz M120.

Relacja z wyjazdu zabytkowych tramwajów na linię nr 15 jest dostępna na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=2v4Q4dShegQ&feature=emb_title

W zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osób z obsługi linii). Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować jest umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje są także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.


Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie
www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS