Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność nośnika KKM

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w 2019 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

05.12.2019 MPK SA laureatem IX edycji akcji „Miejsce przyjazne seniorom"


Przede wszystkim kultura, ale też zdrowie, komunikacja miejska oraz aktywne spędzanie wolnego czasu - to głównie w tych obszarach działają tegoroczni laureaci akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. W czwartek, 5 grudnia, podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków poznaliśmy instytucje i firmy, które w swojej ofercie mają przedsięwzięcia, produkty i usługi dostosowane do potrzeb starszych mieszkańców naszego miasta.

Akcja „Miejsce przyjazne seniorom” jest odpowiedzią na oczekiwania krakowskich seniorów, którzy potrzebują i poszukują miejsc, w których mogą czuć dobrze i komfortowo, a także takich, które oferują aktywne i ciekawe możliwości spędzania czasu.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie działających na terenie Krakowa instytucji: kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych, użyteczności publicznej, a także kawiarni, sklepów i innych miejsc, które odpowiadają na potrzeby  osób starszych poprzez dostosowanie architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek dopasowanych do oczekiwań seniorów.

 

 Tytuły i certyfikaty „Miejsca przyjaznego seniorom” otrzymali:

 • Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80
 • Krakowskie Biuro Festiwalowe, ul. Wygrana 2
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 13
 • Ośrodek Kultury im C.K. Norwida, os. Górali 4-5
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie, ul. Na Błonie 15

 

Wyróżnienia otrzymali:

 • Art Cafe Rio, ul. św. Jana 2
 • Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Bieżanów”, ul. Aleksandry 11
 • Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1, al. Focha 39
 • MEDIKOL Magdalena Baczyńska-Gabinet Praktyki Słuchu, os. Niepodległości 3a
 • Pomoc Seniora Sp. z o.o., ul. Cystersów 3a

 

Dyplomy za udział w akcji z zachętą do podejmowania kolejnych działań na rzecz seniorów otrzymali:

 • Klub Kuźnia wraz z biblioteką, os. Złotego Wieku 14
 • Lemon Fitness, ul. Ludwinowska 11
 • Teatr KTO – Scena Klasycznej Akademii Sztuk, ul. Warszawska 5
 • Teatr KTO – Scena Teatru Zależnego, ul. Kanonicza 1

Nagrodzone miejsca mogą przez trzy lata posługiwać się specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

Dzięki tej inicjatywie systematycznie zwiększa się liczba miejsc, w których seniorzy nie tylko mogą czuć się wygodnie i bezpiecznie, ale też aktywnie i inspirująco spędzać wolny czas oraz angażować się w różne ciekawe przedsięwzięcia. W latach 2011-2018 wręczono w sumie 150 certyfikatów „Miejsce Przyjazne Seniorom” i przyznano 53 wyróżnienia. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są instytucje, biblioteki, kluby fitness, hotele, kawiarnie a nawet galeria handlowa.

Organizatorem i realizatorem akcji ze strony Gminy Miejskiej Kraków jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, a ze strony województwa małopolskiego – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Podczas gali przyznano także nagrody w XIII Małopolskim Plebiscycie „Poza stereotypem - Senior roku”, które trafiły do rąk Haliny Drąg oraz Marka Bochowicza, a także wyróżnienia honorowe, które otrzymali: Barbara Kawa, Helena Odroń, Marek Wągiel i Bronisław Mucha. Plebiscyt pozwala wyróżnić wyjątkowych seniorów, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych, uniwersytetach trzeciego wieku, a także są liderami lokalnych społeczności. W dotychczasowych edycjach nagrodzono 24 seniorów i przyznano 37 wyróżnień.

Laureaci akcji „Miejsce przyjazne seniorom” oraz plebiscytu „Poza stereotypem - Senior roku” odebrali certyfikaty, wyróżnienia i nagrody z rąk przedstawicieli miasta i województwa. Galę uświetnił występ Orkiestry Dętej Solvay, a licznie obecni seniorzy mieli dodatkowo możliwość zwiedzania Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS