Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność nośnika KKM

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w 2019 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

26.09.2019 Jak kupić bilet i jak podróżować komunikacją miejską w Krakowie? – poradnik dla studentów I roku

Korzystając z komunikacji miejskiej w Krakowie najlepiej kupić bilet okresowy. To najtańszy sposób podróżowania. Najwygodniej taki bilet można nabyć w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej lub przez Internet korzystając ze strony

www.kkm.krakow.pl. W przypadku mieszkańców najlepiej korzystać z aplikacji Karty Krakowskiej.

 

 

 

Pełna obsada w PSB

W związku ze zbilżającą się inauguracją roku akademickiego MPK S.A. w Krakowie ułatwiając możliwość nabycia biletów okresowych przez studentów, zwiększy obsługę wszystkich Punktów Sprzedaży Biletów w okresie od 30 września do 9 października 2019 r.

W tych dniach (z wyjątkiem soboty i niedzieli) Punkty Sprzedaży Biletów będą otwierane zgodnie z ich godzinami pracy w pełnej obsadzie i będą czynne do zakończenia obsługi ostatniego czekającego klienta. W sumie do obsługi będą przygotowane wszystkie 24 stanowiska.

Lokalizacja Punktów Sprzedaży Biletów i godziny otwarcia:

 

 

Lp.

 

Lokalizacja PSB

 

Godziny pracy

1.

ul. Podwale 3/5

9:00-19:00

2.

Pętla autobusowa przy Dworcu Głównym Wschód, ul. Pawia 5a

9:00-19:00

3.

os. Krowoderskich Zuchów 8a

11:00-19:00

4.

ul. św. Wawrzyńca 13

8:00-16:00

5.

ul. Powstańców Wielkopolskich 6

9:00-17:00

6.

Dworzec autobusowy Czyżyny, ul. Medweckiego 15

9:00-19:00

7.

os. Centrum D bl. 7

9:00-19:00

8.

 

Pętla autobusowa Mistrzejowice, os. Złotego Wieku 96 

 

11:00-19:00

 

Punkt Sprzedaży Dworzec Główny Wschód, przy ul. Pawiej 5a będzie dodatkowo czynny w sobotę w godzinach 8.00-16.00.

  

 

Bilet na ELS w automacie

Na dzień dzisiejszy studenci ośmiu krakowskich uczelni mogą doładowywać legitymacje od razu w automacie KKM (nie wymagają formatowania w Punktach Sprzedaży Biletów). Są to uczelnie: 

1. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości

2.  Akademia Górniczo-Hutnicza

3. Uniwersytet Jagielloński

4. Politechnika Krakowska

5. Uniwersytet Rolniczy

6. Wyższa Szkoła Europejska

7. Uniwersytet Pedagogiczny

8. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

 

Do dyspozycji studentów tych uczelni jest ok. 160 automatów stacjonarnych do obsługi Krakowskiej Karty Miejskiej oraz ok. 400 automatów mobilnych zamontowanych w pojazdach. Automaty w pojazdach, w których można dokonać zapisu biletu okresowego na Elektronicznej Legitymacji Studenckiej są oznaczone naklejką informującą o możliwości zapisu uprawnień Karty Krakowskiej.

Aby uniknąć stania w kolejce w Punkcie Sprzedaży Biletów studenci tych uczelni mogą również skorzystać ze strony Internetowej www.kkm.krakow.pl. W zakładce e-bilet można wybrać i kupić dowolny bilet okresowy płacąc przelewem. Następnie wystarczy udać się do automatu stacjonarnego lub specjalnych oznaczonych automatów mobilnych i zapisać bilet na swojej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej.

W przypadku studentów zameldowanych w Krakowie na stałe lub posiadających PIT za rok ubiegły złożony w Urzędzie Skarbowym w Krakowie student może dokonać zakupu biletu z dodatkową zniżką dla mieszkańca (szczegóły znajdują się na stronie www.kk.krakow.pl).

 

Dodatkowe automaty i bilet semestralny

 

Studenci pozostałych uczelni, które aktualnie nie przekazują danych do MPK S.A. a chcą nabyć bilet okresowy muszą podejść do jednego z ośmiu Punktów Sprzedaży Biletów, aby sformatować swoje legitymacje studenckie na potrzeby zapisu biletu okresowego (adresy PSB są dostępne na stronie www.mpk.krakow.pl). Aby przyspieszyć obsługę pasażerów, w niektórych punktach został zamontowany dodatkowy automat biletowy, w którym będzie możliwość zakupu każdego rodzaju biletu.

Studenci mogą korzystać ze specjalnego Biletu Semestralnego, uprawniającego do wielokrotnych przejazdów (w okresie dowolnych, kolejnych 150 dni wybranych w chwili zakupu) wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi, we wszystkie dni tygodnia w okresie ważności biletu w całej aglomeracji. Do korzystania z Biletu Semestralnego Studenckiego uprawnieni są studenci okazujący ważną legitymację studencką wydaną według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

 

Cena biletu to 220 zł (linie miejskie) lub 299 zł (linie miejskie i aglomeracyjne). Co istotne studenci, którzy są mieszkańcami Krakowa i uzyskają uprawnienia Karty Krakowskiej za bilet semestralny zapłacą tylko 143 zł (linie miejskie) lub 222 zł (linie miejskiej i aglomeracyjne).

 

 

 

Transport w Krakowie i aglomeracji

System Komunikacji Miejskiej w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem obszar miasta Krakowa oraz okolicznych gmin. W wymienionym obszarze, objętym zintegrowanymi usługami przewozowymi, ustalone zostały dwie strefy biletowe:

I strefa biletowa - obejmuje terytorium Gminy Miejskiej Kraków,

II strefa biletowa - obejmuje terytoria Miast i Gmin, które przystąpiły do porozumień z Gminą Miejską Kraków w sprawie integracji lokalnego transportu zbiorowego.

Granice stref biletowych I i II stanowi administracyjna granica Gminy Miejskiej Kraków. Miejsce przebiegu granicy stref biletowych dla każdej trasy linii aglomeracyjnej zaznaczony jest na rozkładzie jazdy. Przy wszystkich przejazdach, zarówno na obszarze miasta Krakowa, jak i gmin ościennych, przewóz bagażu jest bezpłatny.

Uwagi odnośnie funkcjonowania systemu komunikacji miejskiej można zgłaszać organizatorowi krakowskiego transportu zbiorowego - Zarządowi Transportu Publicznego w Krakowie (www.ztp.krakow.pl)

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS