Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

26.02.2019 Motorniczy ratował życie mężczyźnie z zatrzymaniem krążenia

 


W poniedziałek, 25 lutego ok. 15.30 na przystanku Lipińskiego Kamil Rodzoś motorniczy MPK SA w Krakowie zauważył starszego mężczyznę, leżącego na chodniku. Co prawda opiekowały się nim już inne osoby, ale Pan Kamil postanowił upewnić się, czy nie potrzebują jego pomocy. Od razu wybiegł więc z kabiny tramwaju.

Ponieważ mężczyzna cały czas pozostawał nieprzytomny, motorniczy zgłosił dyspozytorom, że zostanie na miejscu do czasu przyjazdu karetki. Decyzja Pana Kamila okazała się bardzo szczęśliwa, bo już kilka minut później u poszkodowanego doszło do zatrzymania krążenia.

Motorniczy natychmiast podjął akcję resuscytacji i prowadził ją aż do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Jak sam przyznaje, po zakończeniu resuscytacji czuł się tak zmęczony jakby przez cały dzień intensywnie biegał.

 

- Chcemy podziękować motorniczemu za wzorową postawę w takiej sytuacji – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. -  Ratowanie życia w nagłych wypadkach to zawsze jest współdziałanie wielu osób i wielu elementów – nazywamy to fachowo łańcuchem przeżycia.   Pierwszym ogniwem jest zainteresowanie się osobą potrzebującą pomocy i wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, a drugim – rozpoczęcie akcji resuscytacyjnej, czyli udzielenie pierwszej pomocy. Bardzo często to właśnie te dwa pierwsze ogniwa decydują o dalszych losach pacjenta. Motorniczy wiedział, jak postępować i umiał udzielić pierwszej pomocy. Każdy z nas powinien mieć taką wiedzę, ponieważ od niej może zależeć uratowanie życia przypadkowego przechodnia, członka rodziny czy kogoś nam bliskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS