Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

25.10.2018 Prezydent Krakowa z tytułem Lidera Ekologicznego Transportu Publicznego

 


Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa w czwartek, 25 października odebrał statuetkę „Lidera Transportu Publicznego” w kategorii „Transport Ekologiczny”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego skupiający miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne oraz organizatorów transportu publicznego w polskich miastach. Statuetkę wręczyli Prezydentowi Krakowa – Tomasz Fulara, przewodniczący Komisji rewizyjnej PZPTP oraz Jan Kuźmiński, prezes zarządu PZPTP. W przekazanym liście gratulacyjnym przedstawiciele PZPTP docenili działania Krakowa na rzecz ekologicznego transportu.

- Przyznana przez nasz związek nagroda jest efektem działań Prezydenta Krakowa, dzięki którym mieszkańcy Krakowa już od tego roku mogą korzystać z ekologicznej komunikacji autobusowej spełniającej najwyższe europejskie normy. Doceniamy podejmowane przez Kraków innowacyjne, efektywne oraz znaczące społecznie działania w dziedzinie rozwoju transportu publicznego – powiedział Tomasz Fulara, przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZPTP.

To wyróżnienie potwierdza, że Kraków jest w Polsce liderem w zakresie zakupu ekologicznego taboru autobusowego.

- Bardzo się cieszę z tego tytułu. Warto podkreślić, że Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana wyłącznie autobusami elektrycznymi.  To również w stolicy Małopolski zaczęła działać pierwsza w kraju ładowarka autobusów bezemisyjnych przez pantograf i to tutaj wyjechał na ulice pierwszy autobus przegubowy z napędem elektrycznym – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Kraków kupuje najlepsze i najwyżej oceniane przez ekspertów autobusy. W ubiegłym roku mieszkańcy miasta zyskali 17 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów marki Solaris. Ten właśnie model uzyskał tytuł "Bus of the Year" w organizowanym od 1989 roku konkursie na najlepszy autobus miejski (tytuł przyznaje Association of Commercial Vehicle Editors, Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych). W 2018 roku przez jury "Bus of the Year" zostały docenione autobusy miejskie Mercedes-Benz Citaro, które również zamówiło MPK SA w Krakowie.

Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego został powołany 21 marca 2017 roku. Zajmuje się promowaniem idei przedsiębiorczości oraz promocją transportu miejskiego jako ekologicznego środka komunikacji, co w konsekwencji ma zwiększyć społeczną świadomość o korzyściach płynących z komunikacji zbiorowej dla funkcjonowania miast. Związek ma również nieść pomoc członkom w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych i prawnych.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS