Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

07.09.2018 Małgorzata Ferdek najlepszym motorniczym w Krakowie


W piątek, 7 września w konkursie „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” rywalizowali  motorniczowie i elektromechanicy. Spośród 12 motorniczych najlepiej z wszystkimi zadaniami poradziła sobie kobieta – Małgorzata Ferdek z zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Drugie miejsce w konkursie zajął Sebastian Brykalski z zajezdni Nowa Huta, a trzecie Katarzyna Obajtek z zajezdni Podgórze. Drużynowo najlepsza okazała się zajezdnia Podgórze. Podobnie jak w przypadku rywalizacji kierowców konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność płynnej i bezpiecznej jazdy tramwajem.

Motorniczowie musieli najpierw prowadzić wagon z wyłączonym prędkościomierzem przez wyznaczony odcinek kontrolny z prędkością 10 km/h. W kolejnym zadaniu motorniczowie musieli zatrzymać tramwaj tak, aby drugie drzwi znalazły się na wprost słupka przystankowego. Trudnym zadaniem było także zatrzymanie wagonu w taki sposób, aby pantograf znalazł się w wyznaczonym miejscu na sieci trakcyjnej oraz dojazd do przeszkody i ustawienie tramwaju w takiej odległości, jaką wcześniej motorniczy wylosował. Ważny w tych konkurencjach był nie tylko czas, ale także umiejętność płynnej jazdy. W tramwaju na specjalnej platformie były ustawione trzy kręgle. Zadaniem motorniczych było takie prowadzenie wagonu, aby kręgle pozostały w pozycji stojącej. Bardzo ciekawą konkurencją była rywalizacja zespołowa, w której czterech motorniczych z jednej drużyny musiało prowadzić dwa tramwaje ustawione w przeciwnych kierunkach i połączone specjalnym łańcuchem. Podczas jednoczesnej jazdy jednym tramwajem do przodu a drugim do tyłu nie można było doprowadzić do zerwania łańcucha.

Wszyscy zawodnicy musieli jeszcze wykazać się umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Oprócz motorniczych rywalizowali także elektromechanicy. Wśród elektromechaników pierwsze miejsce zajął Adam Adamaszek ze Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze. Drugie miejsce zajął Artur Gorajczyk ze Stacji Obsługi Tramwajów Nowa Huta, a trzecie Jerzy Sarga z Podgórza. Drużynowo pierwsze miejsce zajęli elektromechanicy z Nowej Huty. Ich zadaniem było jak najszybsze połączenie wagonu z holownikiem oraz wymiana żarówki w kierunkowskazie.

Zanim jednak zarząd MPK SA wręczył nagrody dla zwycięzców konkursu ośmiu motorniczych MPK SA otrzymało wyróżnienia i listy gratulacyjne za swoją postawę i pomoc innym. Ich zachowanie docenił także Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nagrody za swoją postawę otrzymali: Sławomir Bytomski (za udzielnie pierwszej pomocy i prowadzenie reanimacji), Piotr Dziedzic (za udzielnie pierwszej pomocy w tramwaju), Tomasz Suchocki (za udzielenie pierwszej pomocy osobie leżącej na chodniku), Wojciech Pękala (za pomoc w odnalezieniu zaginionej dziewczynki), Piotr Świdziński (za opiekę nad zaginioną, chorą starszą osobą), Grzegorz Ziernicki (za zatrzymanie osoby podejrzanej o kradzież), Paweł Walczyk (za pomoc osobie niewidomej) oraz Paweł Jamróz (za pomoc osobie niewidomej).

Konkurs „Bezpieczna jazda komunikacją miejską” daje okazję nie tylko do rywalizacji pracowników krakowskiego przewoźnika. Jest także okazją do ćwiczenia umiejętności ważnych w codziennej pracy kierowców i motorniczych. W konkursie duży nacisk jest bowiem położony na płynne i bezpieczne prowadzenie pojazdów oraz pomoc pasażerom.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS