Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie było najważniejsze wydarzenie komunikacyjne 2017 roku?

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.12.2017 61,5 mln zł na ekologiczne autobusy dla Krakowa

 


78 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów wyjedzie na krakowskie ulice już w połowie przyszłego roku. Wszystko dzięki środkom unijnym, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM).

MPK S.A. w Krakowie otrzyma na ten cel z RPO WM 61,5 mln zł, co stanowi ponad 70 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji. Umowę na dofinansowanie ich zakupu w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisali 13 grudnia Jacek Krupa marszałek Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele krakowskiego przewoźnika Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK S.A. i Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK S.A.

- Przez ostanie dwa lata Kraków zyskał prawie 200 nowych autobusów, w tym również pojazdy hybrydowe i elektryczne. W planach na przyszły rok jest zakup kolejnych ok. 150 autobusów. To oznacza, że już wkrótce mieszkańcy Krakowa i kilkunastu okolicznych gmin będą podróżować wyłącznie ekologicznymi autobusami z silnikami spełniającymi co najmniej normę EURO5 - mówił przed podpisaniem umowy Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W ramach podpisanej umowy o dofinansowanie między Województwem Małopolskim a MPK S.A. zostanie zakupionych 78 nowoczesnych autobusów, w tym:

- 56 autobusów z silnikami EURO6 o długości ok. 12 m

- 12 autobusów przegubowych hybrydowych

- 10 autobusów midi z silnikami Euro 6 o długości ok. 9 metrów

- Nie mam wątpliwości, że inwestycja w transport publiczny to najlepszy kierunek rozwoju. Kolejna dotacja dla krakowskiego MPK nie tylko ułatwi życie mieszkańcom i turystom, ale przede wszystkim pomoże jeszcze lepiej chronić środowisko. Wszystkie zakupione autobusy dla Krakowa, ale też pozostałych gmin w regionie, spełniają najbardziej restrykcyjne normy emisji, dzięki czemu będą stanowiły kolejny krok w walce o lepszą jakość powietrza i tym samym uzupełniały działania województwa w tej materii – mówił Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić dostawców 78 nowych autobusów (oferty producentów zostały otwarte 1 grudnia 2017 roku).

- Cieszę się że mogę podpisywać kolejną, drugą już umowę na realizację projektów związanych z niskoemisyjnym transportem publicznym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łączna wartość środków UE pozyskanych na zakup autobusów w obu projektach wynosi 177,22 mln zł – podkreślił Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

W latach 2016-2017 w ramach ZIT MPK S.A. w Krakowie kupiło 107 autobusów (75 autobusów z silnikami EURO6, 20 autobusów elektrycznych i 12 pojazdów hybrydowych)

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS