Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie było najważniejsze wydarzenie komunikacyjne 2017 roku?

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

04.04.2017 Kierowca krakowskiego MPK udzielił rowerzyście pierwszej pomocy

Był piątek, 31 marca. Pan Stanisław, od 7 lat pracujący jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA w Krakowie, prowadził tego dnia autobus linii nr 232. Kilkanaście minut po 14.00 zatrzymał się na przystanku Prusy Szkoła w kierunku Goszczy. Na przystanku zauważył siedzącego mężczyznę i oparty obok rower.

- Na początku myślałem, że będzie wsiadał z tym rowerem do autobusu. Kiedy tego nie zrobił ruszyłem i chciałem jechać dalej – relacjonuje pan Stanisław.

Zaledwie po przejechaniu kilku metrów jeden z podróżujących młodych pasażerów zaczął krzyczeć i prosić o zatrzymanie autobusu. Kierowca natychmiast to zrobił, a młody człowiek pobiegł do siedzącego na przystanku rowerzysty, który jak się okazało stracił przytomność i osunął się na ziemię. Kierowca MPK od razu wyłączył silnik autobusu i również pobiegł na przystanek. Gdy okazało się, że jest potrzebna karetka, natychmiast wrócił do pojazdu i poprosił dyspozytorów o jej wezwanie.

Ponieważ rowerzysta nie oddychał i nie dało się wyczuć u niego pulsu kierowca MPK, młody pasażer oraz jedna kobieta rozpoczęli reanimację, którą prowadzili nieprzerwanie do przyjazdu karetki. Ratownicy pojawi się na miejscu bardzo szybko już po ok. 5 minutach.

Rowerzysta został zabrany do karetki i przewieziony do szpitala. Reakcja kierowcy MPK i dwójki pasażerów najprawdopodobniej uratowała mu życie.

 

Po zabraniu rowerzysty do karetki kierowca wsiadł do autobusu i kontynuował pracę na linii.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS