Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Jakie było najważniejsze wydarzenie komunikacyjne 2017 roku?

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

13.12.2016 12 nowoczesnych autobusów hybrydowych dla mieszkańców


 

Od dzisiaj, 13 grudnia krakowianie będą podróżować 12 nowymi autobusami hybrydowymi, które kupiło MPK SA w Krakowie. Autobusy w godzinach południowych wyjadą m.in. na linię 139, 172, 174 i 501. Nowe autobusy  wyprodukowała firma Solaris Bus & Coach SA.

Największą zaletą zamówionych przez MPK SA autobusów jest napęd hybrydowy  składający się z silników elektrycznych i niewielkiego silnika spalinowego  spełniającego najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6.

- Pojazdy będą nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także zapewnią komfortowy i bezpieczny przejazd pasażerom. Będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej, złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic elektronicznych wyświetlających trasę przejazdu – wylicza Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Przypomnijmy, że przedstawiciele krakowskiego przewoźnika i firmy Solaris Bus & Coach SA podpisali umowę na dostawę do Krakowa 12 niskopodłogowych autobusów hybrydowych o długości 18 metrów 27 kwietnia 2016 roku. Wartość tego kontraktu to 25.200.008 zł netto. Oferta firmy z Bolechowa była jedyną, jaka wpłynęła do MPK SA w przetargu, który został ogłoszony w grudniu 2015 roku.

Warto podkreślić, że autobusy hybrydowe marki Solaris były  pierwszymi serynie produkowanymi pojazdami tego typu w Europie. Pierwszy model pojazdu z takim napędem firma z Bolechowa zaprezentowała już w 2006 roku.

Zakup autobusów hybrydowych jest w ponad 80 proc. dofinansowany w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oprócz autobusów hybrydowych MPK SA w ramach tego projektu kupiło 60 autobusów 12-metrowych, 20 autobusów elektrycznych wraz z systemem ładowania oraz 15 autobusów typu midi o długości ok. 8,5 m.

Dzięki tym zakupom do Krakowa trafi 107 nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska autobusów. W ciągu dwóch lat 2016 i 2017 roku MPK SA zamówi prawie 200 nowych pojazdów. Te największe w historii krakowskiego przewoźnika zakupy są elementem działań, których celem jest poprawa jakości powierza w aglomeracji krakowskiej.

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS