Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w komunikacji miejskiej w 2018 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

22.01.2010 Przedstawiciel MPK Kraków w gronie światowych ekspertów

Zbigniew Palenica, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie otrzymał nominację na Przewodniczącego Zgromadzenia Lekkich Kolei a tym samym na wiceprezydenta UITP (Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego). Na nowym stanowisku Zbigniew Palenica będzie odpowiadał za rozwój i regulacje prawne w jednej z najważniejszych obszarów komunikacji zbiorowej na świecie, jaką jest komunikacja tramwajowa. O nominacji do tej odpowiedzialnej i prestiżowej funkcji zadecydowały głosy przedstawicieli przedsiębiorstw transportowych z całego świata.

- Nie ukrywam, że zadanie jakie powierzono mi w UITP jest wymagające. Będę zajmował się organizacją, formami zarządzania oraz zapewnianiem finansowania dla komunikacji tramwajowej, która jest obecnie prężnie rozwijającym się i najbardziej ekologicznym sektorem komunikacji zbiorowej nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Afryce Północnej czy Australii. Wystarczy podać chociażby przykład Paryża, którego władze, mimo dobrze rozwiniętej sieci metra postanowiły inwestować w rozbudowę nowych linii tramwajowych  – podkreśla Zbigniew Palenica.

Warto podkreślić, że nominacja wiceprezesa MPK S.A. na wiceprezydenta UITP jest kolejnym wyrazem uznania ze strony europejskich ekspertów dla osiągnięć miejskiej spółki i co ważne pozytywnie wpłynie na współpracę Krakowa z Unią Europejską. Krakowskiemu przewoźnikowi łatwiej będzie m.in. pozyskiwać środki z europejskich funduszy na inwestycje transportowe w mieście. Jest to o tyle istotne, że Kraków od wielu lat realizuje projekty unijne. Przypomnijmy, że za europejskie pieniądze MPK S.A. w Krakowie wyremontowało już ul. Rakowicką, ul. Lubicz, torowisko do Krowodrzy Górki oraz pozyskało 24 niskopodłogowe tramwaje. W tym roku również za unijne pieniądze zostanie przebudowa ul. Długa, rozpoczną się prace przy budowie nowej linii tramwajowej z ronda Grzegórzeckiego przez most Kotlarski do ul. Golikówka a w 2011 roku pojawią się kolejne niskopodłogowe wagony. Łączna wartość realizowanych przez MPK SA projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków europejskich w latach 2005 – 2010 przekroczy 600 milionów złotych.

Krakowskie MPK S.A. współpracuje z UITP od 14 lat. Od 2004 roku  Zbigniew Palenica reprezentuje Polskę w tej organizacji, uczestnicząc w pracach komitetu „Unia Europejska” (z rekomendacji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej). Komitet „Unia Europejska”, opiniuje akty prawne wydawane przez takie organy jak: Parlament Europejski czy Komisja Europejska. Ukoronowaniem współpracy krakowskiego przewoźnika z UITP było zorganizowanie w 2008 roku w Krakowie 100. jubileuszowego posiedzenia Komitetu, w którym zasiadają  z prawem głosu zgodnie z Traktatem Lizbońskim przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego (UITP) jest powstałą jeszcze w XIX wieku ogólnoświatową  organizacją zrzeszającą ponad 3800 podmiotów (firmy przewozowe, instytucje i ośrodki naukowe) działających w sektorze transportu zbiorowego. Siedzibą organizacji jest Bruksela.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS