Ważne: Strona www.mpk.krakow.pl wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.

Sprawdź ważność nośnika KKM

Sprawdź ważność biletu

Rodzaj karty
Data* (RRRR-MM-DD)
Nr klienta/albumu
Nr karty KKM / KK
* Pokazywane są wszystkie bilety ważne w danym dniu i wszystkie późniejsze
Jakie dane wpisać aby sprawdzić ważność?

Sonda

Co było najważniejszym wydarzeniem w 2019 roku:

drukuj zwiększ czcionkę czcionka standardowa zmniejsz czcionkę

Aktualności

14.01.2009 100 tys. osób miesięcznie korzysta z automatów KKM

Mieszkańcy Krakowa i turyści, którzy odwiedzają nasze miasto, coraz chętniej korzystają z wygodnego sposobu zakupu biletu jaki dają automaty Krakowskiej Karty Miejskiej oraz automaty mobilne w tramwajach i autobusach. W 2008 roku w automatach obsługujących KKM bilety okresowe wykupiło prawie milion pasażerów. Oznacza to, że w ciągu tylko jednego miesiąca z automatów korzystało 100 tys. osób! Te same automaty sprzedały aż 4,5 mln biletów jednorazowych i czasowych. Coraz więcej pasażerów przekonuje się też do zakupu biletów w automatach zamontowanych w autobusach i tramwajach. W ubiegłym roku zostało w nich sprzedanych prawie 5 mln biletów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie stara się, aby pasażerom było coraz łatwiej kupić bilet w automatach. Dlatego systematycznie zwiększa się liczba automatów mobilnych w pojazdach MPK S.A. Obecnie są one zamontowane w prawie 100 tramwajach (połowa całego taboru tramwajowego) oraz 80 autobusach przegubowych. Ich dodatkową funkcją oprócz sprzedaży biletów jest także wyświetlanie ważności biletów okresowych zapisanych na Krakowskiej Karcie Miejskiej. Aby to zrobić, wystarczy zbliżyć KKM do czytnika zamontowanego w automatach, który znajduje się w miejscu napisu: „Czytnik KKM”.

Coraz łatwiej można natomiast zapłacić za bilet w automatach KKM stojących na krakowskich ulicach. Od września 2008 roku w sześciu z nich za transakcję można bowiem płacić przy pomocy kart płatniczych. Jest bardzo prawdopodobne, że ta usługa zostanie rozszerzona także na pozostałe automaty.

- Wkrótce zakończy się okres testowy tej formy płatności w automatach. Wtedy podejmiemy decyzję, czy czytniki kart płatniczych zamontujemy w pozostałych automatach – wyjaśnia Dariusz Bojda z MPK S.A., odpowiedzialny za system Krakowskiej Karty Miejskiej.

Przypomnijmy, że w Krakowie pasażerowie mogą korzystać z 62 automatów stojących nie tylko w centrum miasta, ale i na terenie dużych krakowskich osiedli, takich jak Kurdwanów, czy Nowa Huta. Bilety zarówno okresowe jak i jednorazowe można w  nich wykupić o każdej porze dnia i nocy. W razie jakichkolwiek problemów pasażerowie mogą dzwonić na bezpłatny numer telefonu 92 85, czynny całą dobę.

System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z 62 automatów, 300 tys. kart i 80 urządzeń do ich kontroli. Koszt tego systemu to 7,5 mln zł. Z czego 75 proc. to środki z Unii Europejskiej. Pozostałe 25 proc. to wkład własny MPK S.A. w Krakowie.

Wszelkie prawa zastrzeżone MPK Kraków 2013
realizacja Ideo powered by: Edito CMS